1 '7 van beide partijen kunnen slagen in het bewijs, dat de grenzen anders liggen dan door die palen wordt aangegeven Derden als hypothecaire geldschieters behoeven niet te twijfelen over de Egging der grenzen en uitgestrektheid van het bezwaarde goed. Aan het hypotheekkantoor kunnen zij zich daarvan op de hoogte stellen. Hoe nu als de steenen palen door bouw als anderzins ver dwenen zijn? Dan komt het wettelijk vermoeden, dat de meetcijfers over eenstemmen met het proces-verbaal, van pas. Iemand, die dan wil beweren, dat de grens elders ligt dan door de meetcijfers wordt aangegeven, zal moeten bewijzen, dat hier overeenstem ming ontbreekt of dat die meetcijfers geen vertrouwen verdienen omdat b.v. de veldaanteekeningen maar vier palen als grens- punten aangeven of zich zelf tegenspreken. Op kwaadwillige verplaatsing van grensteekenen zou strenge straf gesteld moeten worden. Het is duidelijk, dat de landmeetkundige en de juridische vast legging hand in hand moeten gaan. Ook is het duidelijk, dat deze verbetering van de kadastree ring van nieuwe grenzen op den duur ten goede moet komen aan het verband in de kaart en aan de nauwkeurigheid der oppervlakte-bepaling van de perceelen, omdat zij alle worden vastgelegd aan eenzelfde raam, den technischen grondslag der Rijksdriehoeksmeting. De inrichting en bijhouding van de Nederlandsche kadastrale registers, de z.g. leggers, laat de mogelijkheid open, dat zij in plaats van den werkelijk rechthebbende een anderen vermelden, en aldus gegadigden en geldschieters op een dwaalspoor brengen, mogelijk zelfs benadeelen. Het moet worden erkend, dat dit laatste betrekkelijk weinig voorkomt, zoo weinig zelfs dat hypo theekbanken genoegen nemen met een uittreksel uit den legger als eigendomsbewijs. Maatregelen te treffen zoodanig, dat steeds de werkelijk recht hebbende bij de perceelen staat aangeteekend is niet mogelijk zonder de zaak om te keeren en voor te schrijven dat eigen domsovergang of -overdracht eerst tot stand komt door aantee- kening in den kadastralen legger. Als aan die aanteekening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 117