DE LANDMEETKUNDIGE AFDEELING VAN DE VER- EENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. In de 2e afl. van ons Tijdschrift is een bijdrage van collega J. W. Hoving opgenomen, welke ik, in verband met eenige vroegere artikelen van mij, niet onbesproken mag laten. Voorop sta, dat in de laatste jaren de behoefte aan goede en volledige kaarten voor vele gemeentebesturen steeds meer noodzakelijk is geworden; door twee factoren: gemeentelijke bemoeiing met bouwgrondexploitatie en enorme toename van 't verkeer (ver breeding van wegen en modern wegdek, dat niet als vroeger partieele opbrekingen, anders dan in uiterste noodzakelijkheid, kan toelaten). Daarom dient een gemeentebestuur van de bebouwde gedeelten de beschikking te hebben over kaarten, op een duidelijke schaal, van de wegen, met projectie van kabels, (electriciteit en telefoon), buizen (gas- en waterleiding), verharding, rioleering, beplanting, afscheidingen en gebouwen. Voor de uitbreiding vervult de kadastrale kaart, in verband met de woningwet, nog steeds een voorname rol, maar het is duidelijk, dat daarmede niet kan worden volstaan bij meer inten sieve bemoeiing der gemeentebesturen en hare organen (schoon heidscommissies) met de grondexploitatie. Zoo eischen diverse gemeentebesturen thans reeds volledige verkavelingskaarten met vastgestelde bouwperceelen, soort der bebouwing (enkel of dubbel enz.), rooilijnen van voor- en achtergevels, afstand der gebouwen van de grenzen, enz. Meer dan eens heb ik er dan ook op gewezen, dat de ge meentebesturen door den kadastralen dienst en met de kadastrale kaart niet voldoende gebaat zijn (zie o.a. jaarg. 1920 en 1925 van dit Tijdschrift). Daarom heeft de gemeente Bussum ver leden jaar de opmeting van haar grondgebied opgedragen aan den Heer Ir. Schermerhorn. Daar hieruit het verband met de Nederlandsche gemeenten is voortgekomen, volgen hieronder eenige bijzonderheden. Het is niet toevallig dat Bussum in dezen voorging. Bussum, de hall van 't Gooi, is een sterk groeiende gemeente met 22000 inwoners. Industrie is er zoo goed als niet, maar als woonplaats is het in 't bijzonder gezocht om de mooie natuur en hare ligging 123

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 123