en kegeltje. Practisch waren dus centreeringsfouten uitgesloten, terwijl het geheel zeer vlot verliep, daar over voldoend gerouti neerd personeel werd beschikt. De lengtemetingen werden voor de primaire en secundaire veelhoeken verricht, onafhankelijk van de detailmeting, met meet banden van 50 meter, steeds onder dezelfde spanning getrokken. Onnoodig te vermelden, dat bij de berekening nimmer de bij 't kadaster gestelde tolerans werd bereikt. De kaarteerting geschiedt op schaal 1 a 500, gedeeltelijk met den detailcoördinatograaf een instrument, dat zelfs bij de kada strale hermetingen hier te lande nog niet is gebruikt. Binnen enkele weken is Bussum gereed en zal worden begonnen met Steenwijk. Verder worden door het Bureau thans nog onder handelingen gevoerd met een 4 tal gemeentebesturen in Groningen, Gelderland, Noord-Holland en Noord-Brabant. Leiden de onder handelingen in slechts twee dezer gemeenten tot overeenstemming, wat vrij waarschijnlijk is, dan zal het Bureau voorloopig geen opdrachten meer kunnen aanvaarden, daar het ook reeds de opdracht ontving voor ongeveer 1000 km nauwkeurigheidswater passing onder de sanctie van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing een blijk van vertrouwen van het hoogste college op vakgebied, dat het Bureau ongetwijfeld op prijs zal stellen. Met de geheele herziening der nauwkeurigheids-waterpas sing van ons land zijn ongeveer 10 jaar gemoeid; bovenstaande opdracht betreft het 1h gedeelte, duur 3 jaar. Ik heb de proefmeting van Bussum eenigszins uitvoerig be schreven om het groote belang daarvan. Wat Dieren is voor het kadaster, is Bussum is voor de gemeentebesturen. Beide vul len elkaar aan, en samen bestrijken zij het geheele landmeet kundig terrein, terwijl ze alleen het net van vaste punten gemeen hebben. Beide hebben ook aanspraak op onze hulde, Bussum, omdat het de beteekenis van de kaart voor het economische leven demonstreert door serieuse opzet en uitvoering. Slechts enkelen onzer zullen die hulde met gemengde gevoelens brengen, zij n.l. die gedroomd hadden van een uitbouw van den kada- stralen dienst tot een uitgebreid geodetisch instituut, en daarom •de opsluiting in het heilig huisje van Dieren betreurden. (Zie 125

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 125