Voorop worde gesteld, dat men er op dient te letten, dat in Hollanden in het algemeen in die streken, waar de nieuw te vormen perceelen een groote waarde hebben, reeds thans de kosten der meting doordien deze aan de transport- of hypo- theekacte voorafgaat door de particulieren worden gedragen. De reden ligt voor de handwaar zóó groote financieele be langen aanwezig zijn, vormen de kosten der voorafgaande kada streering geen belemmering tot aanvrage der particuliere meting. Daar, waar deze kosten in eene ongunstige verhouding tot de totaal-kosten der overdracht en der waarde van de grondstukken staan, blijven de aanvragen tot voorafgaande kadastreering echter begrijpelijkerwijze achterwege. Men geve er zich goed rekenschap van: Invoering van een maatregel, als in gemelde motie gewenscht, brengt, practisch gesproken, alléén verandering in den toestand, in die streken, waar de grondprijzen te laag zijn, om reeds nu den belangheb benden te doen besluiten, de kosten der kadastreering te dragen. Bij de hier volgende beschouwingen wordt dan ook uitgegaan van den toestand, zooals die in het algemeen ten plattenlande bestaat. Voorop gesteld de wenschelijkheid van verhaal van een ge deelte der kosting van de meting, komt dus de vraag: Hoe die kosten op particulieren te verhalen (De grootte van het aandeel dezer kosten is van minder belang: elke breuk, daarvoor vast gesteld, zal grootendeels willekeurig moeten worden gekozen; alleen wil ik er even op wijzen, dat de Staat niet alleen voor de Grondbelasting, maar ook voor de Vermogensbelasting, de Successie-, Inkomsten- en Registratiebelastingen belang heeft bij vrij nauwkeurige grootten en bij de juiste tenaamstelling der perceelen.) De vraag splitst zich direct van zelve in tweeën: 1. Moeten particulieren, man voor man, betalen (bv.) de helft van de kosten, besteed aan de kadastreering van hunne per ceelen of, 2. moeten zij betalen een percentage van de waarde hunner eigendommen, welk percentage dan zóó ware vast te stellen, dat de totale waarde der verkochte gedeeltelijke perceelen, wordt belast met (bv.) de helft van de totale kosten, aan de kadastree ring dier perceelen besteed? i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 131