i. Bij dit systeem is pas na de opmeting vast te stellen het juiste bedrag door den belanghebbende te betalen. Hierbij komt men vanzelf tot de methode, gevolgd bij het P. W: Eerst storten; later (eventueel) terugbetaling van het te veel gestorte. Voordeel van dit systeem is, dat men direct contact verkrijgt met de belanghebbenden, dat deze weten waarvoor zij betalen en dat nu inderdaad worden betaald de juiste kosten van de van Rijkswege ten behoeve van de belanghebbenden verrichte diensten. Het wil mij evenwel voorkomen, dat dit systeem alleen dan billijk zou kunnen werken, indien het Rijk zijn raam van vaste punten thans reeds zoodanig had geformeerd, dat een perceel van bepaalde afmetingen, waar ook gelegen, in vrijwel dezelfden tijd en dus met dezelfde kosten ware op te nemen. Waar dit nu evenwel nog niet zoo is, daar vrage men zich eens af, wat de arbeider, die midden in het groote Ellertsveld voor de som van 25 Hollandsche guldens een hectare heideveld koopt, voor de opmeting van dit waardevol grondstuk zou moeten betalen. Met de uitvoerbaarheid van den maatregel staat dit ook wel degelijk in verband: geloove, wie het wil, dat men den man er toe zou kunnen brengen, de halve kosten der opmeting te be talen. Het zou den landmeter vergaan, als mij meer dan eens en nog geen twee maanden geleden passeerde: De landbouwer E. in Schoonlo schreef mij, naar aanleiding van de hem gezonden berichtkaart der meting, dat hij aanwezig zou zijn om aanwijs te doen, mits er aan de meting geen kosten waren verbonden; was dit wel het geval dan ried hij mij in gemoede aan liever thuis te blijven: «het land ligt mij zóó ook best naar den zin». Laat ons een ander voorbeeld nemen: A. en B. koopen elk de helft van een dubbele woning met tuin (één kadastraal num mer) en verkeeren in de gelukkige omstandigheid uit eigen mid delen den koopprijs te kunnen voldoen. Zij ontvangen bericht, dat hunne perceelen gemeten moeten worden, doch dat dit alleen dan kan geschieden, indien zij ieder vooraf een bedrag van 10.— storten. A. en B. gevoelen er iets voor, betalen en worden de gelukkige bezitters van afzonderlijk gekadastreerde perceelen. C. en D., in hetzelfde geval verkeerende, stellen zich op het 132

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 132