134 In elk geval lijkt mij dit tweede stelsel psychologisch juister dan het eerste. Rest de wijze van uitvoering. Bij betaling achteraf komen dergelijke bezwaren te voorschijn, als bij de bespreking van het eerste systeem zijn te berde ge bracht. Deze wijze van betaling schijnt dan ookin dit geval, wijl hier immers mogelijk, te moeten achterstaan bij heffing vooraf. Dus een van tweeën: a. een verhooging van het registratierecht voor de acten houdende overdracht onder bezwarenden titel van gedeeltelijke perceelen, benevens invoering van een recht van andere derge lijke overdrachten of toescheidingen, óf b. heffing van een overschrijvingsrecht op acten houdende toewijzing van gedeeltelijke perceelen. Het stelsel b. heeft grootere bezwaren dan het stelsel a. Niet alleen is het gemakkelijker een bestaande belasting te verhoogen of uit te breiden dan een nieuwe (n.b. pas afgeschafte) in te voeren; maar ook zou immers naast wijziging der fiscale wetten noodig worden wijziging van artikel 1129 B.W. Bij de heerschende opvatting toch is overschrijving van de acte van scheiding niet noodig voor de eigendomsverkrijging en zou zij dus wel eens achterwege kunnen blijven. Ook in andere gevallen lag de truc voor de hand: A., B„ C. en D. koopen gezamenlijk een geheel perceel en maken daarna de acte van scheiding, waarbij zij elk een bepaald aangewezen deel krijgen toegedeeld. De voorkeur zou dus m.i. verdienen de methode a. Hierbij zou de registratiewet moeten worden gewijzigd. Zou deze wijziging eenig effect voor de Staatskas hebben, dan zou zij, behalve invoering van eenige nieuwe rechten, moeten inhou den verhooging van het recht bij overdracht o.b.t. van gedeel telijke kadastrale perceelen. Van erg eenvoudigen aard zouden deze wijzigingen intusschen niet zijn. Dit moge blijken uit onderstaand voorbeeld. Stellen wij daartoe naast elkaar de volgende drie gevallen: ie A. koopt van B nummers 100, 101 en 102 samen groot 5 ha, plus een strook groot 10 a van nummer 103, samen voor f 10200.—. 2e A. koopt van C een gedeelte groot 5 ha 10 a. van num mer 104 voor f 10200.—.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 134