De heer Kreeftenberg deelt mede, dat reeds thans door het publiek de kosten van ons dienstvak worden gedragen. Hij schat de opbrengst der aan de bewaring geïnde retributiën voor het geheele land op ongeveer drie millioen gulden, een bedrag dat vrijwel klopt met de totaal uitgaven voor Hypotheken en Kadaster. De heer Hou ben vindt de redeneering van den heer Kreeften- berg niet ad rem. Het doet in casu niet terzake, hoeveel er nu reeds wordt geheven; er zijn zoovéél belastingen. Hier komt het er maar op aan of voor bepaalde werkzaamheden al dan niet vergoeding verschuldigd is. De heer Smits deelt mede, dat Arnhem thans veel voor in trekking der motie gevoelt. Men heeft daar den indruk, dat men het vorig jaar eenigszins overrompeld is geworden. De heer van der Deure vreest impopulariteit van het Kadaster indien men méér retributiën gaat invoeren. Kan het Kadaster zich nu reeds redden, dan mag men geen nieuwe heffingen toe laten. Hij wil er voor waarschuwen het Kadaster tot een be lastingobject te maken. De heer Iwema vindt dat wij thans moeten uitspreken de onuitvoerbaarheid van den maatregel. De heer Smit is van meening, dat de betoogen langs elkaar gaan. Verleden jaar werd de wenschelijkheid aangenomen. Hier tegen is thans geen enkel argument ingebracht. Besproken wordt nu uitsluitend de uitvoerbaarheid. Dat deze niet bestaat is z. i. niet aangetoond. Wat de heer Kreeftenberg beweert, mag geen argument zijn. We kunnen trouwens diens getallen niet controleeren. De heer Kuijper vindt, dat wat de heer Kreeftenberg heeft gezegd niet pleit tegen de motie-Smit. Als we door uit voering van het plan-Smit méér inkomsten kunnen krijgen, kunnen deze ook voor het Kadaster worden besteed; verschil lende bezuinigingsmaatregelen, b.v. stopzetting van hermetingen, zouden dan kunnen worden ingetrokken. De heer J. F. A. van Riessen meent, dat we moeten scheiden wenschelijkheid van uitvoerbaarheid. Spr. heeft zich sedert ver leden jaar bedacht en valt thans de wenschelijkheid aan. Op grond van de groote economische belangen, die het Kadaster moet dienen, zou het, ware het een particuliere instelling, stellig i6g

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 169