h. Hierna komt aan de orde punt h. De Voorzitter geeft het woord aan den inleider, den heer Kreeftenberg. De inleider zegt, dat het hem aangenaam was te vernemen dat het Bestuur belang stelt in het werk der Commissie Roborgh. Hij aanvaardde dan ook gaarne de uitnoodiging om de bespre kingen over het rapport in te leiden. Spr. beperkt de inleiding tot de z.g.n. objectieve rechtszekerheidhet gebruik van het proces verbaal van grensregeling bij den gewonen dienst en de uit breiding van den technischen grondslag. Hierover is in deze vergadering z.i. een behoorlijke gedachtenwisseling mogelijk en kan een ondubbelzinnige conclusie worden genomen. Anders staan de zaken ten aanzien van de subjectieve rechts zekerheid. Hierbij komt men altijd weer tot een compromis tus- schen de historie, die ons land een negatief stelsel gaf, en de wetenschap, dat een positief stelsel het beste is. Zie b.v. het rapport der Staatscommissie 1906. In elk stelsel, positief of negatief, is het van belang, dat t.o.v. de begrenzing der objecten de grootst mogelijke zekerheid bestaat. Deze wordt bevorderd door het gebruik van het proces-verbaal van grensregeling bij den gewonen dienst èn de uitbreiding van den technischen grondslag. Spr. geeft dan aan hoe het rapport tot stand kwam en spreekt als zijne meening uit dat K. en L. met de strekking van dit rapport instemming moet betuigen. Het wordt tijd, dat K. en L. komt met een werkprogram, dat voor directe practische toepas sing vatbaar is. Bij den strijd voor de bewijskracht van het Kadaster is alles, wat met het Kadaster in verband staat, overhoop gehaald. Ons negatieve stelsel zou plaats moeten maken voor een grondboek- of een Torrensstelsel. Kan men thans van een dergelijke aktie nog succes verwachten, nu het totaal der openstaande hypotheken van 1880 tot 1924 is gestegen van ruim 800 millioen tot bijna 4500 millioen? Spr. wijst in dit verband op de geschiedenis van het nieuwe zeerecht, dat in ontwerp een positief stelsel huldigde, maar onmiddellijk, toen er enkele bezwaren werden geopperd, weer tot het negatieve stelsel terugkeerde. Niettegenstaande den grooten motor der bezuiniging blijft her vorming van de hypothecair-kadastrale boekhouding tot heden een vrome wensch. Meer dan twee jaren waren er voor noodig i7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 171