een bepaald plan. Voor elke gemeente dient te worden vastge steld een plan van den technischen grondslag, waaraan de hand moet worden gehouden. Noodig zal dan ook zijn, dat op onbe krompen wijze verzekeringsmateriaal beschikbaar worde gesteld. Een voordeel is ook, dat de landmeters dan nog meer aan hun district gehecht zullen raken, daar zij dan het besef zullen hebben te werken aan een grootsche taak. Een bijkomstig voordeel ziet spr. nog hierin, dat het dan niet meer noodig zal zijn de 2500 secundaire punten van den 2en rang, waarvoor dit nog niet is geschied, vast te leggen of wel te cen- treeren. Vele van de torenspitsen, die nog niet zijn gecentreerd zijn reeds jaren geleden bepaald. Gaat men nu nog centreeren dan is er vaak geen zekerheid dat men hetzelfde punt vastlegt, dat indertijd werd bepaald. Spr. zou daarom die centreering heelemaal achterwege willen laten, maar onzen technischen grond slag zoo spoedig mogelijk willen overbrengen naar den beganen grond, waar hij veilig is voor storingen. Men moet nu niet het geheele systeem verwerpen, omdat de mogelijkheid bestaat, dat het in een bepaald geval niet voorziet. Werd morgen aan den dag de wet op de grensregeling inge voerd en begonnen aan de uitbreiding van den technischen grond slag, dan zou het kunnen voorkomen, dat een nieuwe grens nog niet aan den technischen grondslag kon worden vastgelegd, om dat de kosten te groot waren. Spr. meent echter, dat dit nog niet zoo erg zou zijn; daar de landmeter immers ook in dit geval zijne meetlijnen kan verzekeren. Er zou dan al heel wat moeten gebeuren indien later alle gegevens verloren waren; bovendien zou de partij, die bij later geschil de uitgezette grens betwistte, nog moeten slagen in het bewijs, dat die grens niet overeenstemde met het proces-verbaal. Wij kunnen het er wel op wagen. Bovendien heeft opmaking van het proces-verbaal een opvoe dende werking op de grondeigenaren. Zij zullen niet zoo licht meer gedoogen, dat de omschreven verzekering verdwijnt. Spr. eindigt thans, 't wordt tijd dat anderen hunne meening naar voren brengen. Immers: du choc des opinions jaillit la vérité. De Voorzitter dankt namens de vergadering den heer Kreef- 174

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 174