176 heer Kreeftenberg zich voor eigendomsovergang door verjaring in de registers aan te teekenen? Voorts merkt hij op, dat de laatste uitspraak van K. en L. voor het positieve stelsel niet dateert van 1907, maar is opgenomen in het rapport van K. en L. over Dieren. De heer Vriend verdedigt tegenover den heer van der Deure het Bestuursbeleid. Door buitenstaanders zal thans worden geijverd voor verbetering van het Kadaster. De vraag was dus: is het Bestuur verplicht deze actie te steunen. Waar staat nu in het voorstel van het Bestuur, dat hetzelve het positieve stelsel in het geding wil brengen? Voor tot stand- koming van de verbeteringen aanbevolen in het Rapport wil het Bestuur K. en L. doen medewerken. Het goede is toch niet de vijand van het betere! Welk bezwaar is er tegen, verbeteringen in ons tegenwoordig systeem te bepleiten? Het Bestuur wilde gaarne een werkprogram. Dat vindt het niet in den algemeenen eisch: «K. en L. wenscht invoering van een positief stelsel». Als men bedenkt hoeveel er reeds te doen is geweest over het kleine positieve eilandje in de Ruilverkaveling, dan kan men bevroeden welk een storm er ontketend zal worden, als de in voering van een positief stelsel in vollen omvang in het geding zoude komen. Invoering hiervan is een «schoone leuze»momen teel voor het Bestuur echter niet geschikt als werkprogram. Tegen het «voorstel» van het Bestuur kan men geen bezwaar maken. Het Bestuur wenschte in deze vergadering pro en contra te doen hooren. Voor het «pro» wendde het zich tot den heer Kreeftenberg. Dat inleider het juridische deel niet be handelen zou, wist het Bestuur niet. Het betreurt dit wel eenigs- zins; in het debat zal het thans echter wel zijn beurt krijgen. De heer Kreeftenberg uit zijn voldoening over het feit dat men de twee door hem genoemde verbeteringen niet aanvecht. Hij erkent, dat in het rapport tegenstrijdigheden voorkomen, doch wijt dit aan de gevolgde werkmethode. In de commissie zaten ook twee buitenstaanders juristen die juist de eind redactie hebben gehad, 't Rapport moest voorts eenvoudig zijn, daar geschreven werd voor niet-deskundigen. Spr. onderstreept het betoog van den secretaris. We zijn er wel allen overtuigd, dat het positieve stelsel beter is dan het negatieve. Maar men voert geen positief stelsel in, omdat wij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 176