177 kadasterambtenaren dat wenschen. Het is van belang ook anderen warm te maken voor de verbetering van het Kadaster. Voor een positief stelsel, ten onzent in te voeren, was de Bond niet te vinden. Daarom mochten we toch wel technische ver beteringen van het bestaande aanbevelen! Wat betreft de verzekering der torens het verschil in op vatting met den heer Heines bestaat blijkbaar hierin, dat spr. meent, dat het land sneller met een net van vaste punten zal kunnen zijn overdekt door de landmeters, dan dat de Rijkscom missie de 2500 centreeringen uitvoert. Bovendien is hij van meening, dat verzekering jaren na de meting onjuist is. Wat over «verjaring» in het rapport staat, lijkt ook spr. onjuist. De reden zal wel weer liggen in de gevolgde werkmethode; misschien is er iets weggevallen. Den heer de Korver doet het genoegen, dat wij blijkbaar geen nieuwe banier gaan heffen. Hij acht dit ook niet noodig. Niemand echter, die het positieve stelsel als het beste aanvaardt, kan er bezwaar in vinden, dat men het bestaande verbetert. Spr. wil zich echter niet vastleggen, door bij de Regeering *te ijveren voor de twee genoemde punten. Practisch kan men nu deze verbeteringen reeds invoeren en er een proef mee nemen. Wij kunnen bij alle metingen van eenigen omvang Kadsteenen gebruiken en vastleggen in het net der R. D. In de plaats van het proces-verbaal van grensregeling ware een proef te nemen met opmaking eener onderhandsche acte, door partijen te teekenen. De eenige vraag die zich daarbij voordoet is nog: wie betaalt de zegels? («Zegels zijn niet noodig»... interrumpeert de heer J. F. A. van Riessen). Laat ons liever niet wachten op Regeeringsrnaatregelen maar zelf beginnen. Is het instituut eenmaal ingeburgerd dan zal het allicht gemakkelijker gaan wettelijke maatregelen te verkrijgen. De heer van der Deure is blij, dat inleider zich losmaakt van het rapport. Zijn bewondering voor dit rapport wordt er nu niet grooter op. Hei rapport is volgens den inleider ge schreven voor ondeskundigen. Als het nu voor deskundigen niet helder blijkt te zijn wat moeten ondeskundigen er dan uit lezen. Wij moeten met geen nieuws aankomen, wij moeten een voudig strijden voor de totstandkoming van de wet op de grens-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 177