i78 regeling. Dat zal niet zoo erg moeilijk blijken: als er voor de rechtbank een grenskwestie komt, zitten de juristen met de handen in het haar en is de rechter maar al te blij, dat er een landmeter bijgehaald kan worden. De heer Kreeftenberg zegt aan het adres van den heer de Korver, dat wij het niet buiten de wet op de grensregeling kunnen stellen. Wij moeten hebben het wettelijk vermoeden, dat de meetcijfers kloppen met de in net proces-verbaal aan geduide grens. Ook moet grensregeling zijn een daad van be heer. De groote beteekenis van de wettelijke grensregeling zit hierin, dat een bewijsstuk wordt geschapen. De heer J. F. A. van Riessen deelt mede, dat in Utreehtrab wordt gewerkt in de richting van het procesverbaal. Men schrijft op het veldwerk, dat alle partijen zijn opgeroepen, dat zijn ver schenen die en die en de anderen zijn weggebleven. De heer Kreeftenb.erg wil niets van dergelijke proefnemingen weten. Men mag den menschen niets wijsmaken. Alléén het wettelijk procesverbaal heeft waarde. De heer Iwema vindt juist wel, dat we maar moeten beginnen. Als dan straks zulk een stuk, waarin het publiek vertrouwen stelt, door den rechter voor waardeloos wordt uitgemaakt, zal er uit het publiek zelve geroepen worden om de wet op de grens regeling. De Voorzitter sluit thans de discussiën en constateert dat de Vergadering de Vereeniging niet van front wil doen veranderen, dat de Vereeniging bij haar oude standpunt ten opzichte van het positieve stelsel blijft en dat wij zullen moeten strijden voor de totstandkoming van de twee door den heer Kreeftenberg naar voren gebrachte verbeteringen. i. De voorzitter geeft thans het woord aan den heer Gorter, die zijne beschouwingen aanvangt met een overzicht aan de hand van kaarten van het ruilverkavelingsblok Nieuw- Leus en*. Met bemaling alléén kon men er hier niet komen: de oneco nomische perceelsindeeling dwong hiernaast tot ruilverkaveling. Het blok Nieuw-Leusen, groot 1200 ha, is thans verdeeld in 2000 kadastrale perceelen, verdeeld over 450 leggerartikelen. Noodig was hier vooral het scheppen van beter gevormde per

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 178