thans geen dubbel werk wordt gedaan, wat met het oog op de kosten te betreuren ware. Algemeen gezichtspunten voor het net van waterlossingen zijn moeilijk te geven. Spreker toont dit aan door te wijzen op de bijzondere factoren die voor Nieuw-Leusen gelden. Daar is het plan van waterloopen in zijn hoofdlijnen een onderdeel van het in uitvoering zijnde bemalingsplan van het waterschap «de Noorder Vechtdijken». Voor het wegennet somt spr. enkele vragen op, die men zich heeft te stellen: Welke bestaande wegen dienen gehandhaafd? Breedte der wegen? Grootte- en vorm der kavels? Moet gelet op uitbreidingsplannen van een stad of dorp? Verkeerseischen Terreinstoestand? Spoorwegovergangen? Kosten (b.v. met het oog op bruggenbouw)? Behoud natuurschoon? enz. Spr. toont aan de hand van de kaart nog aan hoe soms de begrenzing van het blok aan een goede oplossing van het wegen- vraagstuk in den weg staat. De Plaatselijke Commissie heeft voorts van den Rechter-com- missaris ontvangen het advies van de Centrale Commissie aan Ged. Staten plus een lijst van rechthebbenden. Deze lijst kon worden benut voor vergelijking; men durfde er niet op te vertrouwen voor de invulling van den legger R i. De opmaking der formulieren R i, R 2 (naamkaarten) en R 3 (reg. 71) kostte veel tijd. Vele oude staten 73 moesten worden nageslagen; het overschrijvingsregister n°. 4 moest meermalen worden geraadpleegd. Nagegaan moest nu, welke afwijkingen het werkelijk bezit vertoonde met de kadastrale gegevens. Deze bleken in Nieuw-Leusen zeer gering: de Plaatselijke Commissie stelde slechts weinig wijzigingen voor. Spr. komt thans tot de schatting. De waardebepaling geschiedt door drie schatters. De taak van den landmeter bestaat hoofd zakelijk in opmeting der waardegrenzen, kaarteering dezer grenzen op het plan en berekening van de waarde der perceelen, uit de deelen waarin elk perceel door de schattingsgrenzen wordt verdeeld. Begonnen wordt met uitbakening van hoofdschattingslijnen. Deze hoofdschattingslijnen worden verzekerd, om ze later te kunnen gebruiken voor de kaarteering der waardegrenzen op de nieuwe kaarten, waarop de nieuwe indeeling geprojecteerd en berekend moet worden. i8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 180