Aan de hand van verschillende kaarten licht spreker den gang van zaken nader toe. In R i wordt de waarde per artikel berekend. De gezamenlijke waarde moet dan kloppen met de berekende totaalwaarde in R 3. Aan de schatting zelf, waaromtrent door de Centrale Commissie algemeene bepalingen zijn vastgesteld, o.m. behelzende, dat in 't algemeen de cultuurwaarde als basis wordt genomen, dat specu latieve waarde als bouwterrein niet in aanmerking komt, terwijl is aangegeven waarop bij de vaststelling der klassen moet worden gelet, gaat vooraf een terreinsonderzoek om een klassebeschrijving op te maken, waarbij de waarde per ha voor iedere klasse wordt vastgesteld. Aan dit onderzoek nemen deel de plaatselijke com missie, schatters en landmeter, terwijl de Centr. Comm. vertegen woordigd is. Er worden proefgaten gegraven in alle soorten terrein. Heeft men den besten en slechtsten bodem gevonden en daarvan de waarde bepaald, dan is de vaststelling van het bedrag voor de tusschengelegen klassen een zaak van interpolatie. Het komt er bij die waarden op aan, dat ze relatief juist zijn, daar immers voor grond ook grond teruggegeven wordt. Van dit terreinonderzoek wordt dan een procesverbaal opge maakt en door alle aanwezigen onderteekend. Spr. vermeldt dan de omschrijving en waarde bepaling van de Oostelijke helft van het blok Nieuw-Leusen. Voer het geheele blok is nog bepaald: De schatters zijn ge rechtigd gronden in een andere klasse in te deelen, wanneer hun dit in verband met de ligging ten opzichte van de ver keerswegen wenschelijk voorkomt. In de Rijnprovincie werd daarentegen alleen de cultuurwaarde als basis genomen. Het uitzetten van de waardegrenzen moet men als een vrij ruwe interpolatie beschouwen, daar immers als regel de waarde van den grond zich niet plotseling zal wijzigen. Toch hebben wij ons bij de verdere werkzaamheden aan deze meetkundig vastgelegde grenzen te houden. Eventueele onbil lijkheden zal men later bij het plan van verdeeling kunnen trachten op te heffen. Aan de hand van speciaal daartoe vervaardigde kaarten illustreert spr. dan enkele eigenaardige gevallen, die zich tengevolge van de schatting kunnen voordoen. 181

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 181