Ten aanzien van het punt a) kwam de vergadering tot over eenstemming. Aanbevolen zal worden om voor alle instructies aan te nemen een coördinatensysteem, waarvan de positieve X-as naar het Noorden (naar boven) wijst, de positieve Y-as naar het Oosten (naar rechts), terwijl het azimuth geteld wordt van de positieve X-as af rechtsom, dus in den zin van de beweging van de wijzers van een uurwerk, van o tot 400 graden. Aan de instrumentenbouwers zal de centesimale cirkelverdeeling als de meest gewenschte worden aanbevolen. Ad b). Een afspraak omtrent alle teekens kon niet tot stand gebracht worden; de vergadering uitte den wensch dat daarvoor een commissie zou benoemd worden, die vóór 1928 rapport uitbrengt. De commissie voor de tweede werkvergadering, aan welke ter behandeling was toegewezen: <s.verbetering van de werkwijzen en van de landmeetkundige instrumenten-»was samengesteld als volgt: voorzitter: Prof. F. Baeschlin, hoogleeraar in de geodesie aan de universiteit te Zürich; rapporteur: Jarre, leeraar aan de Bijzondere school voor Openbare Werken te Parijs; secretaris: Moraud. De vergadering had de belangstelling van zeer velen. De voorzitter leidde haar op uitstekende wijze, nu en dan zelf de discussies samenvattend, ook in het Duitsch en in het Engelsch. Er werden wenschen geformuleerd, die hier op neerkwamen, dat er permanente rapporteurs zouden worden aangewezen voor onder werpen als a) drie- en veelhoeksmeting, b) lengtemeting, c) detail meting, d) fotogrammetrische methoden; die rapporteurs moeten langs den weg der Federatie alle gewenschte inlichtingen ver krijgen en redigeeren een objectief rapport; een kort referaat moet ten slotte in handen komen van de deelnemers aan een congres. Ten aanzien van het onderwerp <t.instrumentens> bleek de vor ming van deze tweede commissie wel zeer gerechtvaardigd. De mededeelingen over onderzoekingen en over het gebruik in de praktijk van de nieuwste instrumenten, in 't bijzonder over in Oostenrijk verrichte randonderzoekingen van de theodolieten-Wild, waarvan de resultaten tot nu toe nog niet gepubliceerd waren, werden aandachtig gevolgd. Vastgesteld werd dat als hoekmeet- instrumenten tegenwoordig te verkiezen zijn; theodolieten met 200

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 200