lot microscopische aflezing, hetzij met tamboer (micrometermicroscopen), hetzij met indexstreep of met schaaltje (schat- of afleesmicroscoop). Om 4 uur n.m. werd geopend de Intern. Tentoonstelling van instrumenten, uitgevoerde werken, enz., welke was ingericht in een grootsche zaal en een trappenhal van de Bibliothèque Nati onale. De opening geschiedde door den Directeur van het Tech nisch Onderwijs; vergezeld van leden van het organisatiecomité maakte hij een rondgang, liet zich bij de verschillende afdeelingen voorlichten en hield daarna een toespraak. De inzendingen waren zoo talrijk, dat deze tentoonstelling niet kon worden gehouden in de localiteiten waar de vergaderingen plaats vonden; deze laatste omstandigheid viel te betreuren in dit opzicht, dat nu menig congressist in den loop der volgende dagen niet meer gelegenheid vond om nog eens terug te keeren tot wat hij van het tentoongestelde gaarne nog eens nader be schouwd had. De heer G. de Koningh te Arnhem heeft zeer bereidwillig een overzicht samengesteld van de tentoongestelde instrumenten, hetwelk in deze aflevering is opgenomen. Onder verwijzing dus naar dat overzicht zij het mij geoorloofd niettemin enkele per soonlijke indrukken hier weer te geven. Fransch kaartwerk, toepassing van aero-fotogrammetrie, trok al aanstonds bij het binnenkomen de aandacht. Voornamelijk in het departement der Aisne zijn voor erschillen.de gemeenten, van welke de oude plans verdwenen waren, nieuwe kadastrale plans verkregen langs dezen weg. Een der onlangs voltooide gemeenten is Cerseuü. Als grondslag is een driehoeksmeting aanwezig, vaste punten en eigendomsgrenzen worden zichtbaar gemaakt, de foto's worden volgens het systeem Roussilhe «ge restitueerd» («entzerrt» wie geeft een goed Hollandsch woord voor dit tot-coïncidentie-brengen der fotobeelden van punten met de overeenkemstige op grond van trigonometrische bepaling juist op schaal voorgestelde punten en het daarna overteekenen van de ertusschen en eromheengelegen grenslijnen Tijdsduur en kosten zijn geringer dan bij andere opnemingsmethoden en wat de nauwkeurigheid betreft, deze wordt voldoende geacht (opgegeven werden m.fn voor de horizontale ligging der grenspunten van 25 cm voor de kaarten 1 1000 en 40 cm voor de kaarten x 2000).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 201