Ook uit Zwitserland was er op dit gebied een en ander te zien: In 1925 is aldaar fotogram metrisch uit de lucht opgenomen het berggebied der gemeenten Bilten en Niederurnenin 't bij zonder ook de eigendomsgrenzen voor grondboekdoeleinden. Deze kaarten waren op schaal 1 a 10000. Waar de belangstelling verder naar uitging, dat waren de stands van Zeiss en van Wild, naast elkaar prijkend met de meesterwerken der hedendaagsche techniek. Aan de theodolieten van deze firma's waren nog eenige nieuwigheden aangebracht, als electrische verlichting der randverdeelingen en van het kruis in den kijker en wat nog meer de aandacht verdient eene zeer eenvoudige inrichting voor optische centreering-, door een horizontaal kijkertje onder aan het instrument en een in de ie as geplaatst prisma ziet men het punt op den grond. Dan viel het oog op de theodolieten Chasselon (één der vele Fransche fabrikaten die tentoongesteld waren) speciaal gebouwd voor kadastrale driehoeksmetingen en ook voor het gebruik in de koloniën. Eén model hiervan is beschreven in het September nummer 1926 van het Fransche vaktijdschrift door H. Roussilhe, directeur van den studiedienst voor vernieuwing en bijhouding van het Kadaster. Een vergelijking van deze zeer omvangrijke instrumenten met de compacte Duitsche en Zwitsersche, welke ernaast stonden, en ook met onze Nederlandsche, valt niet in het voordeel der eerste uit. Het vernietigende oordeel dat Prof. Schermerhorn bij zijne inauguratie uitsprak 2) kwam mij bij de beschouwing aanstonds in herinnering. Degenen die het Fransche vaktijdschrift onder oogen krijgen weten, dat de redacteur Danger volkomen overtuigd is van de superioriteit van buitenlandsche fabrikaten en dat hij jarenlang reeds de Fransche constructeurs aanzet om grondig kennis te nemen van het elders bereikte. Ons land was op het gebied van landmeetkundige instrumenten waardig vertegenwoordigd door de fabriek Physicate Arnhem; de heer de Koningh exposeerde: een theodoliet met afleesmi- croscopen en verticalen rand, en een theodoliet met optische cen treering (model Kadaster type B). Als nieuwigheid valt hierbij te vermelden electrische verlichting van de verdeelingen. Verder 202 x) Beschreven in Tijdschr. v. K. en L. 1924 P* *93201. a) Gedrukte Rede p. 10.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 202