203 een waterpasinstrument, een statief model-Prof. Dieperink, een paar waterpasbaken en een horizontale baakopstelling voor af standsmeting. De baken waren voorzien van een velden-milli- meter-verdeeling systeem Prof. Dieperink; op tabellen waren de resultaten van optische afstandsmetingen nader toegelicht. De indirecte afstandsmeting staat in het centrum van belang stelling. De bekendste Zwitsersche systemen waren ook vertegen woordigd: Werffeli, Kern, Wild, Boszhardt. Is 't eenmaal een vraag van techniek geworden de hindernissen die op dit gebied nog lagen te nemen, zij worden genomende «Boszhardt» geeft door een vernuftig aangebracht verband tusschen de glazen wiggen, die den parallactischen hoek doen ontstaan, en den ver ticalen cirkel den afstand in horizontale projectie op zeker 0,02 nauwkeurig. Geheel in overeenstemming met het oordeel van Prof. Scher merhor n was hetgeen de Inspecteur van den Zwitserschen Grondboekmeetdienst, de heer Baltensperger, mij mededeelde: »het is ons gebleken, dat de optische afstandsmeting nu zoover is gevorderd, dat zij ook met voordeel toepassing kan vinden in niet geaccidenteerde terreinen». In tegenstelling met de uitsluitend-fotogrammetrische methode ontbreekt bij de tachymetrische werkwijze het «veldwerk» niet; in de afdeeling van het Zwitsersche kadaster was dit dan ook naast sommige plans tentoongesteld. Dat in de laatste jaren in Zwitserland vooral ook tachymetrische en fotogrammetrische werkwijzen toepassing vonden, houdt natuurlijk in de eerste plaats verband met de geaccidenteerdheid van het terrein. Maar er zijn andere omstandigheden waarop ik hier even wil wijzen. Alleen in de Fransche kantons bestond een kadaster, en dit is ook bijgehouden, maar in de andere kantons bestond bijna niets van dien aard. De noodzakelijkheid van een opneming was lang gevoeld, en eindelijk, nadat in 1912 in het Burg. Wetboek de inrichting van een grondboek was voorgeschreven, is op groote schaal aangepakt. Een nieuwe dienst, niet belemmerd door bestaande organisatievormen, werd ingericht. Men heeft toen gebruik gemaakt van de nieuwste instru menten en methoden, en de ontwikkeling hiervan ook verder gebracht, met name de nauwkeurigheids-tachymetrie. Men is niet lang blijven expe- nmeyiteeren, maar heeft toegepast. Blijkbaar met de geschikte menschen Gedrukte Rede p. 15 en 16.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 203