204 op de juiste plaatsen. Zoo kregen ook particulier-landmeters (Bosz- hardt is een van hen) opdrachten van regeeringswege. De nieuwe dienst heeft de gegeven kans om zich tot iets goeds te ontwikkelen volkomen benut en geniet financieele onafhankelijkheid onder het Bondsbestuur en op grond van het reeds tot stand gebrachte ook het volkomen vertrouwen van dat Bestuur. In aansluiting aan het gebruik van de voerstraalmethode bij het meten zijn er cirkelvormige coördmatografen gebouwd, een voudige (Hildebrand, Wild) en gecompliceerde (Coradi); op de tentoonstelling was zulk een «polair» instrument te zien, af komstig uit de werkplaatsen van Haag-Streit te Bern Van de tachymeters, welke aanwezig waren, stip ik nog aan dien van Gaultier2), deze werkt «grafisch» en ook «zelfreke- nend» en is geconstrueerd door de Sociéte des Lunetiers te Parijs voor Fransch-kadastrale doeleinden. Nog weer moeten wij even verwijlen bij de afdeeling van het Zwitsersche kadaster om daar nog iets te zien op het gebied van reproductiemethoden. Het vermenigvuldigen van kaartwerk, enz. is een zaak die tegenwoordig ook bij het Kadaster hier te lande in verhoogde mate belangstelling heeft. Er waren te Parijs aan wezig zeer scherpe kopieën van kleine en groote teekeningen, verkregen volgens het procédé-Bertschmann. Dit komt op het volgende neer: de oorspronkelijke teekening vervaardigd met O.I. inkt waaraan een scheikundig preparaat is toegevoegd, wordt op een vlakken steen of op een vlakke metalen plaat gelegd en bedekt met door verwarming even vloeibaar gemaakte gelatine; na 't hard worden van de gelatinelaag kan deze van het papier genomen worden, zij is dan het negatief waarvan talrijke afdruk ken verkregen kunnen worden. De verzameling instrumenten uit Nederland afkomstig werd boven reeds genoemd. De Minister van Oorlog en de Directeur van de Topografische Inrichting hadden ook zeer welwillend medewerking verleend aan het tot stand komen van een Neder- landsche afdeeling op de tentoonstelling. Een zevental fraaie exemplaren (een mooi blad van de gekleurde i 50000, twee chromo bladen 1 25000 verschillend in aanduiding der hoogte- ligging, een rivierkaart-, een strategische-, een geologische- en 1) Beschreven in Schw. Zeitschr. f. V. u. K. I923 P* 71 74* 2) Beschreven in Journal des G. E. fr, 1926 p. 4454^9*

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 204