in het Duitsch, daarna in het Fransch. Hij wees erop, dat in zijn land de «Beirat für das Vermessungswesen» ingesteld was tot het brengen van meer eenheid op landmeetkundig gebied in de Duitsche staten onderling, dat dit lichaam ongeveer dezelfde doel einden nastreeft als de Intern. Federatie en dat reeds daarom aansluiting bij deze door hem en zijn medeafgevaardigden zal bevorderd worden, en hij zeide dank voor de ontvangst die hun persoonlijk ten deel was gevallen. Na hem werden nog door vele afgevaardigden wenschen voor het welzijn der Federatie uitgesproken of werd lof gebracht aan Frankrijk en Parijs. In naam van de Nederlandsche vakgenooten sprak ondergeteekende. De heer Roupcinsky gaf blijk van groote welsprekendheid en ten slotte hield de Minister een uiterst verzorgde redevoering, waarin hij de beteekenis van den land meter voor den landbouw schilderde en waarin hij den landmeter hulde bracht, omdat hij het is die als onpartijdig deskundige de soms scherp tegenover elkaar staande partijen tot elkander brengt en hun gang naar den rechter voorkomt; hij noemde hem den vredestichter bij uitnemendheid. Maandag 18 October. Een 60-tal congressisten bezocht in den voormiddag het Bureau International des Poids et Mesureste Breteuil. Daar werden zij voorgelicht over de nauwkeurigheidslengtemetingen door den heer Guillaume (een Zwitser van geboorte) en door zijn mede werkers. De bezienswaardigheden van het «Pavilion» werden in oogenschouw genomen, de comparatoren, de verdeelmachines (alleen voor lengtematen, niet voor cirkelranden) en de balansen. On- noodig te zeggen dat dit alles uitermate interessant wasvoorden landmeter, die wenscht dat niets van zijn vak hem vreemd blijve. Het zichtbaar maken van microns op verschillende wijzen werd gedemonstreerd. In den kelder werd bezichtigd de installatie der beide bases van 24 m. Aan de eene zijde tegen den muur bevinden zich 7 microscopen op afstanden van 4 m (de lengte der gebruikte staven), ertegenover aan den muur is door 2 eind strepen aangegeven de eigenlijke vergelijkingsbasis voor de invar- draden, zooals zij tegenwoordig voor trigonometrische basismetin gen gebruikt worden, De lengteoverdraging van de hoofd- op 2 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 210