1 Van de buitenlandsche inzenders had de firma Kern het grootste aantal instrumenten opgesteld. In de eerste plaats trok de «Doppelbild-Tachymeter» de aandacht. Het grondidee van dit instrument vindt men terug in de diastimomètre Sanguet. Voor het objectief van den kijker is een glasprisma gemonteerd dat een afwijking in den stralengang geeft van i Het montuur is van een scharnier voorzien, zoodat met en zonder prisma kan worden waargenomen. Bij de «Doppelbild Tachymeter Kern» bedekt het prisma, dat de vorm heeft van een biconcave lens in doorsnede, het middengedeelte van het objectief. De helft van de stralen, die op het objectief vallen, gaan ongebroken door, de andere helft wordt gebroken, zoodat men dubbele beelden krijgt. De baak kan zoowel horizontaal als verticaal worden gebruikt. Met het oog op differentieele refractie ver dient de horizontale stand de voorkeur. De baak, waarmede lengten tot 130 meter kunnen worden gemeten, is verdeeld in deelen van ca. 1 cm (in verband met de afwijking van het prisma) en voorzien van twee noniën, die boven de centimeter-verdeeling verschijnen, wa-.neer het prisma voor het objectief wordt gedraaid. Negentien deelen van de hoofdverdeeling zijn in 20 deelen ver deeld. Eea noiusdeel is dus 0.5 mm of 5 cm in afstand. Als nauwkeurigheid geeft de firma Kern op 1 tot 3 cm. Verder stelde genoemde firma nog eenige theodolieten en waterpasinstrumenten ten toon. Uit hare modellen blijkt, dat zij de constructie van de firma Zeiss goed bestudeerd heeft. De firma Wild had o. m. haar theodoliet opgesteld, die de lezers van dit tijdschrift reeds kennen. Onder het instrument was een kijkertje met rechthoekig prisma aangebracht teneinde optisch te kunnen centreeren. Als nieuwe constructies zijn hare photo- theodolieten te noemen, die in Zwitserland veel gebruikt worden. De firma Haag-Streit stelde mooi bewerkte rechthoekige-en poolcoördinatografen ten toon. Het laatste instrument met ge patenteerde kogelbeweging trok bijzonder de aandacht. Onder de instrumenten van de firma Zeiss bevond zich ook de «Reduktions Tachymeter Bosshardt-Zeiss» met horizontale baak. Voor het objectief van den kijker is een planglas aangebracht, dat door middel van een schroef met verdeelden kop zoodanig kan worden ingesteld, dat de noniusstreep met de streep van de hoofdverdeeling tot coïncidentie wordt gebracht. Op de baak 213

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 213