De omvangrijke arbeid, welke daarvoor werd vereischt, is geheel belangloos uitgevoerd door de U. S. Coast and Geodetic Survey wegens de inter nationale beteekenis der verkregen resultaten en als een bewijs van be langstelling in het werk van Dr. Vening Meinesz. In April en Mei heeft hij slingerwaarnemingen uitgevoerd te Cambridge, Parijs en Uccle voor de aansluiting van de zwaartekrachtbepalingen in Nederland aan die in Engeland, Frankrijk en België. Daardoor is voldaan aan den wensch, uitgesproken te Madrid in 1924, door de Commissie voor de zwaartekrachtbepalingen, om de in een land uitgevoerde waar nemingen aan te sluiten aan die in omliggende landen. Bij deze waarnemingen zijn de messingen slingers gebezigd, daar gevreesd werd voor den invloed van het aardmagnetisme op de invarslingers, die voor de ver van elkander gelegen stations te veel kon verschillen, terwijl de omstandigheden wat de temperatuur betreft op de stations zoo gunstig waren, dat het voordeel van de invarslingers in dit opzicht van onder geschikt belang was. Zoowel te de Bilt, vóór en na de reis, als te Cambridge en te Parijs zijn de waarnemingen gedurende ~]2 achtereenvolgende uren uitgevoerd; te Uccle is wegens een geringe onzekerheid in de tijdsvergelijkingen ge durende 96 uren waargenomen. Daar deze waarnemingen tevens van belang waren voor de aansluiting van de Engelsche, Fransche en Belgische zwaartekrachtbepalingen aan Potsdam, dat als het internationale hoofdstation kan worden beschouwd, zijn door Dr. Vening Meinesz in Juni ook aldaar waarnemingen uit gevoerd, met de messingen slingers; ook te Potsdam is, evenals te de Bilt vóór en na de reis, gedurende 72 achtereenvolgende uren waargenomen. Bij de berekening der waarnemingen bleek, dat de slingertijden der messingen slingers gedurende al deze reizen slechts onbeteekenende ver anderingen hadden ondergaan. Het resultaat de Bilt—Potsdam vertoont een klein verschil, 0,002 cm/sec.2, met dat, wat in 1921 met de invarslingers is verkregen. Daar dit verschil de middelbare fout te boven gaat, is het mogelijk, dat het een reëele beteekenis heeft, hetgeen nog nader moet worden onderzocht. Het kan niet worden toegeschreven aan den invloed van het aardmagnetisme, daar het voor iederen invarslinger afzonderlijk geen verband toont met het magnetisch moment. De uitkomsten zijn daarom nog voorloopig; zij zullen echter slechts een zeer geringe ver andering behoeven te ondergaan. Bij de waarde voor g te Potsdam van 981,273 cm/sec.2 zijn de voor- loopige waarden de Bilt981,268 Cambridge981,265 Parijs98o>944 Parijs Uccle 981,131

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 218