r 2ig In het begin van het jaar hield Dr. Vening Meinesz zich verder bezig met het maken van een ontwerp voor een geheel nieuw slingerstatief voor drie in één vlak bewegende slingers, met het doel de waarnemingen op zee eenvoudiger en nauwkeuriger te maken. Op verzoek der Commissie en met instemming van den Hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut in de Bilt, Prof. Dr. E. van Everdingen, verleende de Minister van Waterstaat toestemming, dat het in de werkplaats van het Instituut door den chef-instrumentmaker, den heer L. M. van Rest, werd vervaardigd. Ook de adjunct-directeur Dr. C. Schoute verleende hierbij zijn medewerking. De Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum zal verder de ver vaardiging op zich nemen, als deze statieven voor het buitenland worden verlangd. Om Dr. Vening Meinesz gelegenheid te geven het nieuwe statief practisch te beproeven, verzocht de Commissie den Minister van Marine hem daartoe in staat te willen stellen aan boord van Hr. Ms. Onderzee boot K XI, bestemd voor Indië, op de reis van Helder tot Port Said. Toestemming hiertoe werd verleend en hij vertrok 15 October van Helder. Van 21 tot 27 October was hij in Sevilla, van 1 tot 7 November in Tunis en van 12 tot 19 November in Alexandrië. Hij kwam 20 November aan boord van de mailboot Koningin der Nederlanden terug; 6 December kwam hij te IJmuiden aan. Waarnemingen werden uitgevoerd: 17 October in den mond van het Kanaal; in de golf van Biskaye 26 te Sevilla op den Guadalquivir; 28, 29 en 30 October in de Middellandsche Zee 2 November in de haven van Tunis; 8, 9 en 10 November in de Middellandsche Zee; 12 November in de haven van Alexandrië. Van de zijde der Marine werd wederom alle gewenschte medewerking ondervonden; zoo te Helder van den kapitein-luitenant ter zee D. Sca- logne voor de vervaardiging van het ophangtoestel voor het nieuwe statief in de boot, en gedurende de reis van den commandant, den luitenant ter zee iste klasse G. E. V. L. Beekman en den Officier bij den Marinestoomvaartdienst J. Kooijman. Het nieuwe statief heeft volkomen aan de verwachtingen voldaan, de bereikte nauwkeurigheid heeft deze zelfs overtroffen, zij is niet geringer dan die, welke op den vasten wal kan worden verkregen. Bijkomende omstandigheden, n.l. de invloed der veranderlijke zeestroomingen op het Eötvöseffect, en de onzekerheid van de gangen der tijdmeters hebben echter ten gevolge, dat de nauwkeurigheid der verkregen resultaten iets minder is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 219