der Waals Jr. (V. U. B.), om er een paar uit den grooten stroom der E.-literatuur te noemen, dien vooral zal de lectuur van Reth- meiers helder geschreven studie belang inboezemen. De beschou wingen over de verhouding van natuur- en wiskunde, die erin voorkomen, interesseeren zeker ieder mathematisch-aangelegde. Maar buiten deze zullen velen met den schrijver onder de be koring komen van de monistische beschouwingswijzen in de wetenschap, in het bijzonder van de eenheid van formuleering door de relativiteitstheorie, welke den samenhang aangeeft van natuurverschijnselen, die vroeger niet vermoed werd, en wij zijn overtuigd dat het uitstapje op philosophisch terrein, dat de lezers maken met het ter hand nemen van dit boek, hun oogenblikken van genot zal verschaffen. Heines. ONTVANGEN BOEKWERKEN. Kalender für Landmessungswesen und Kulturtechnik, onder redactie van Prof. Curtius Müller te Bonn, 4ge jaar gang (1926), uitgegeven bij Konrad Wittwer te Stuttgart. Deel I is, behalve wat aangaat de «Tafels en Formules», op nieuw samengesteld. Het hoofdstuk «Neues auf dem Gebiete des Landmessungswesens und seinen Grenzgebieten» loopt over het tijdvak medio September '24 tot medio September '25. Deel II is het bekende «Taschenbuch der Landmessung und Kultur technik». De Deutsche Landmesser-Kalender 1926 (25e jaargang) verscheen bij R. Reiss, Liebenwerda. Een stevig gebonden zakkalender met tal van gegevens en met als bijlage een boekje over de landmeetkundige diensten in Duitschland. Prof. W. Weitbrecht. Praktische Geometrie. 4e vermeer derde druk, verschenen 'bij Konrad Wittwer te Stuttgart. Dit keurig uitgevoerde boek is een op de praktijk gerichte, niet te uitvoerige, leiddraad voor de studie van het landmeten en water passen. R. Montigel. Foutengrenzen voor opneming en kaar- teering. Een verzameling van foutengrenzen bij lengtemeting, 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 28