de oplossing vinden door gebruik van logarithmen, dan is het rekenwerk minder eenvoudig. Het vraagstukje kan dan gemakkelijk opgelost worden, door het op te vatten als dat van puntsbepaling uit buitenrichtingen met dit verschil, dat men hier gebruik maakt van uit coördinaten berekende richtingshoeken en niet van georiënteerde gemeten richtingen. Ook zou men het kunnen beschouwen als een bijzonder geval van puntsbepaling uit binnenrichtingen, waarbij men er in geslaagd is de gemeten richtingen in het definitieve stelsel te oriënteeren. Wanneer men de oplossing van het vraagstuk van puntsbe paling uit binnenrichtingen zoekt in de richting van het oriën teeren der gemeten richtingen, komen daarbij als vanzelf een paar nieuwe gezichtspunten naar voren, zooals uit het volgende moge blijken. Het oriënteeren van gemeten richtingen is slechts mogelijk, wanneer van één dier richtingen de richtingshoek in het defini tieve stelsel békend is. Aangezien nu een richtingshoek be kend is, als van twee op die richting gelegen punten de coör dinaten bekend zijn, gaat het zoeken van een oplossing uit naar het vinden van twee punten, die een richtingshoek vastleggen, zoo dat daaruit een oriënteering van de gemeten richtingen is te vinden. Welke punten komen nu in aanmerking? i°. De gegeven punten, aangeduid door de letters A, B en C. 2°. De middelpunten van de cirkels, die men leggen kan door het te bepalen punt P en twee van de drie gegeven punten. 3°. Het snijpunt van één der sub z genoemde cirkels met de richting in het te bepalen punt naar het nog over blijvende derde gegeven punt. Het middelpunt van een dezer cirkels is in coördinaten te be palen, daar zooals reeds is opgemerkt, zijn middellijn gelijk is aan de bekende koorde gedeeld door de sinus van den over- staanden omtrekshoek, welke uit de gemeten richtingen is af te leiden, zoodat de lengte van de straal bekend is. De richtingshoeken van de stralen, uitgaande van de beide uiteinden der koorden, volgen gemakkelijk uit den richtingshoek der koorde en genoemden omtrekshoek. 46

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 46