55 clameerd is formeel gesproken tot bestaansreden van het voorschrift dat in het bovenstaande artikel is aangehaald, maar naar 't wezen der zaak moet die bestaansreden vederop liggen. Die term «instandhouding van het kadaster», welke in de aanschr. van 28 Nov. '25 n°. 36 Kadr als argument voor een bepaalde wijze van opmeting en nummering van perceelen gebruikt is, treffen wij in dit verband het eerst aan in de aanschr. van 18 Aug. '25 Afdn Dir. Bel. en Kadr n°. 14 en wel aldaar in tegenstelling met «grondbelasting». Het voorschrift over het nummeren der perceelen is een gevolg van den wensch om het kadastrale nummer in beteekenis het eigendomsperceel meer nabij te laten komen, maar houdt ook verband met die genoemde tegenstelling, is in zekeren zin efen consequentie daaruit getrokken. Tot goed over zicht van de aangeroerde kwestie zijn wij daarom gedwongen die tegenstelling een weinig te belichten. Welke doeleinden het kadaster heeft buiten heffing der grond belasting bleef bij de oudste der beide genoemde aanschrijvingen geheel en al impliciet, de jongere is in dat opzicht iets duidelijker. Een opsomming ervan laten wij ook hier achterwege, die is reeds vaak gegeven, maar wijzen wel op het feit dat enkele van die andere bestaansredenen voor het kadaster in den loop der jaren in gewicht zijn toegenomen en dat deze geleidelijk doorwerken tot in de ambtelijke voorschriften 2). De reden waarom die eigenaardige tegenstelling in het afge- loopen jaar gemaakt is tusschen «kadaster» en «grondbelasting» (het doel n.b. waarvoor het kadaster indertijd in 't leven geroepen werdmoet naar ook wij meenen gezocht worden in het streven naar bezuiniging. Verwacht mag worden dat de dienst der grond belasting een geringer aantal onbelangrijke posten zal opgeven ter meting of niet zal persisteeren bij dergelijke wel opgegeven doch niet door het kadaster gemeten posteninderdaad zal dan eene bezuiniging bereikt worden en hiermede is de tegenstelling gemotiveerd 3). Besproken in dit Tijdschrift, jaarg. 1925, blz. 188 v.v. 3) De I. K. b.v. bevat nog niet een samenstel van op eene wet gegronde be palingen, die de rechten op den grond volledig beschermen, doch wel zijn daarin reeds tal van tendenzen in die richting aan te wijzen. 3) Zou aan de hier uitgesproken verwachting niet voldaan worden, dan bereikte men zie de oudste der twee aanschrijvingen bezuiniging op papier alleen bij het dienstvak Kadaster, en niet een feitelijke bezuiniging voor het Rijk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 55