56 Zij blijft echter een geforceerde, want «kadaster» in tegen- woordigen vorm en beteekenis sluit nog altijd het begrip «instelling welke deel heeft aan de heffing der grondbelasting» in zich! Van meer belang dan tegenstellingen te maken is veelal juist deze op te heffen! Dit geldt in 't algemeen en dus zeker bij deze twee dienstvakken, die innig verbonden zijn en waarvan niemand kan beweren dat zij noodwendig tegenover elkaar zouden moeten staan; integendeel zij behooren samen te werken. Vooral wanneer wij nu verder gaan bezien de op 't oogenblik geldende wijze van nummeren op het kadastrale plan, zal moeten toegegeven worden dat het maken der tegenstelling min of meer gevaarlijk was. In dit opzicht, dat zij kan leiden tot het tegen deel van bezuiniging, en bovendien in dezen zin, dat zij schade kan berokkenen, doordat namelijk de waarde van eenige der nuttige gegevens die het kadaster aan het economische leven in den Staat biedt, iets wordt verminderd. Bij een woningcomplex golden voor het begrepen worden onder één nummer tot voor kort de eischengelijke schatting en gelijk eigendomsrecht, en wel dit laatste ten name van eene vereeniging of zedelijk lichaam. Op blz. 193 van den vorigen jaargang schreven wij in den bekenden gedachtengang dat, hoewel in voering van het «eigendomsperceel» in het bestaande kadaster niet mogelijk is, toch vernummering uitsluitend voor de grond belasting zooveel mogelijk moet worden tegengegaan: «bij woningen van hetzelfde type kan wellicht de bij «aanschr. van 23 Mei 1922 n°. 25 H. en K. voor beperking «van het nummeraantal gestelde eisch: «aan een vereeni- «ging of zedelijk lichaam behoorend» vervangen worden «door: «aan één eigenaar behoorend». De aanschrijving van 28 Nov. 1925 n°. 36 Kadr verandert inderdaad dien eisch, maar laat bovendien zoo wordt zij al thans in de praktijk gelezen en toegepast den eisch vallen van gelykheid der belastbare opbrengst van de woningen die tot het complex behooren. De op 't oogenblik gevolgde praktijk, volgens welke een groot aantal huizen (b.v. 47) met verschillende schattingen (b.v. 20 van y"i6o.5 van yiio. 14 van f 210, en 8 van y"i8o.onder één nummer wordt vereenigd, heeft l) Waarmede bedoeld werd: van gelijke belastbare opbrengst.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 56