ook in niet hermeten gemeenten de laatste jaren omvangrijk is toegenomen en een net van verzekerde punten, aansluitende aan het R. D. net, en verspreid over het geheele land, een ideale basis zal vormen voor een nieuw Kadaster. Samenwerking tusschen het Kadaster, Gemeentebesturen en andere takken van 's Rijks dienst heeft gedurende den laatsten tijd in verschillende Divisies met de beste resultaten plaats en de Radsteen heeft daarbij als verzekeringsobject, soepel en economisch in het gebruik, tot nu toe onovertroffen diensten bewezen. Bij het verstrekken van gegevens door het Kadaster mag men dan als vaststaand aannemen, dat de opleiding in technische- en cultuur technische richting van den Landmeter waarborgen geeft voor de meest juiste gegevens en voor een zoodanige keuze van ligging der vaste punten, dat hierop niet alleen door gemeenteambtenaren voor ontwerpen (uitbreidingsplannen enz.) kan worden voortge bouwd, maar dat ook verband blijft bestaan met de kadastrale indeeling eener gemeente en met een vasten grondslag voor een nieuw Kadaster. De instrumenten van den Kad. dienst zullen steeds, verspreid over het geheele land en aangevuld met den uitstekenden nieuwen kadastertheodoliet, gemakkelijk op de ver- eischte plaatsen beschikbaar zijn en geen enkele zorg van een Gemeentebestuur vereischen. Wij willen hierbij ten sterkste op komen tegen een mogelijke veronderstelling, dat een particulier bureau economischer zoude kunnen werken dan Rijkspersoneel, dat een gespecialiseerde geodetische opleiding heeft genoten en zich, persoonlijk belangeloos, ongetwijfeld met groote ambitie zoude werpen op de schoone geodetische werken, die het parliculier bureau zich in de toekomst denkt te zien toegewezen. Bekendheid met de plaatselijke autoriteiten en toestanden, ver trouwdheid met de terreinen en uit ervaring met de waarde van de punten van het R. D. net, die in zijn district liggen, stempelen den landmeter geheel tot den uitvoerder van opmetingen en be rekeningen, die Rijk, Gemeente en Kadaster gezamenlijk ten goede kunnen komen. De ervaring heeft bewezen, dat coördinaten «geleverd» door een geodetisch bureau aan den dienst der Twenthe-kanalen niet zoo maar zonder meer door den kadastralen dienst konden worden overgenomen, integendeel met het oog op toekomstige aanslui tingen, niet onbelangrijk moesten worden gewijzigd. Bij centrale 6o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 60