leiding van het Kadaster zal het ook niet kunnen voorkomen, dat reeds geplaatste verzekerde hoofd- of veelhoekspunten door andere takken van dienst, overigens volkomen te goeder trouw, worden genegeerd en men in de onmiddellijke nabijheid daarvan nieuwe hoofdpunten ziet verrijzen. Vrijwel in alle gevallen, waarbij een particulier bureau aan Rijk of Gemeente coördinaten en kaarten verstrekt, zal óók de Kadastrale Dienst deze terreinen moeten bewerken, (o. a. bij uit breidingsplannen eener gemeente of opmetingen ten behoeve van onteigening voor Kanaalaanleg) en eischt de wet een rechtstreeksch verband met het Kadaster; zoodat inmenging van een part. bureau slechts tot vermeerdering van uitgaven kan leiden, daar beide diensten achtereenvolgens voor hetzelfde doel deze terreinen zullen moeten bezoeken. Ter bespoediging der afdoening en ter besparing van tijd en kostenis dan ook meting door het Kadaster voorgeschreven bij aanschrijving van den Min. van Financiën d.d. 23 April 1917, Afd. H. en K. n°. 78, en wel in alle gevallen waar opmetingen moeten plaats hebben van te onteigenen gronden, in overleg met de betrokken ambtenaren van den Rijkswaterstaat. Deze aan schrijving, een gevolg van gedachtenwisseling tusschen de Mins van Financiën en Waterstaat heeft voornamelijk betrekking op toepassing der Onteigeningswet bij kanaalaanleg en heeft zeer zeker tot strekking een einde te maken aan overbodige bezoeken van meerdere categorieën ambtenaren (die toch allen door het Rijk worden betaald) aan dezelfde terreinen. Bij de opmetingen voor den aanleg der Twenthe-kanalen is in verband met dit voorschrift, tusschen Waterstaat en Kadaster een gewaardeerde samenwerking tot stand gekomen, die tot gevolg heeft gehad, dat een dichte ketting van door Kad. steenen ver zekerde hoofd- en tusschenpunten zich uitstrekt van Zutphen naar Enschede en van Almen naar Pannerden, en dat de coördinaten van deze punten thans een zoodanige nauwkeurigheid bezitten, dat zij in de tegenwoordige en toekomstige behoeften van Water staat en Kadaster beide voorzien. J. W. Hoving. 6i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 61