67 waaraan niets meer te verbeteren zou zijn, en dat ieder land in dat opzicht profijt kan trekken uit hetgeen elders reeds bestaat. Het blijft echter voor de hand liggen dat internationale samen werking niet heel gemakkelijk te bereiken is, tijd en overleg zal geeischt worden om tot dat doel te komen en nog meer tijd en inspanning eer de vruchten ervan gerijpt zijn. Onnoodig ten slotte te zeggen dat de Fransche collega's met hunne buitengewone voorkomendheid de vergadering en het verdere verblijf te Parijs aangenaam wisten te maken. Een hartelijk woord van dank daarvoor ook op deze plaats! Heines. UIT DE PERS. Zwaartekrachtmeting op zee. De groote bladen meldden dat Hr. Ms. onderzeeboot K 13 onder bevel van den luitenant ter zee ie klasse L. G. L. van der Kun, de uitreis naar Nederlandsch-Indië zal maken via het Panama-kanaal. Deze reisroute is gekozen ten einde te voldoen aan het verzoek van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing om de, aan boord Hr. Ms. onderzeebooten K 2 en K 11 uitgevoerde slingerwaarnemingen in de Middellandsche Zee en in den In- dischen Oceaan, welke waarnemingen een groote wetenschappe lijke waarde hebben, thans voort te zetten in den Atlantischen Oceaan en in den Stillen Oceaan, met een door dr. F. A. Vening Meinesz, op grond der verkregen ondervinding ontworpen toestel, terwijl hierbij tevens ondervinding wordt opgedaan betreffende het uithoudingsvermogen van personeel en materieel van een onderzeeboot op een dergelijke lange reis. De navolgende havens zullen worden aangedaan: Fayal, Las Palmas, Curasao, Colon, Panama, Mazatlan, San Francisco, Ho- noloeloe, Guam, Yap, Manilla, Ambon, Banda, Bima en Soerabaja. Het vertrek uit den Helder is bepaald op 26 Mei; de aankomst te Soerabaja op 12 December.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 67