97 een aaneengesloten driehoeksnet, welke voor een bestaanbare figuur aan zekere voorwaarden moeten voldoen, en ook langs dezen weg kan de voornoemde middelbare fout berekend worden zij wordt dan 0,345 sek. De oogenschijnlijk kleine verschillen tusschen deze getallen hebben een belangrijke beteekenis. Het vierkant van de middel bare fout in een grootheid, welke ontstaat uit eenige onderling onafhankelijke grootheden, is gelijk aan de som van de vierkanten der middelbare fouten in de samenstellende grootheden. Wanneer nu als componenten voor de resulteerende fout ge nomen worden: i°. de fout in de uitkomst der z.g. stationsveref fening, 20. de fout voortvloeiende uit de vorming der driehoeken en 3°. de fout voortkomende uit de nadere samenstelling tot een driehoeksnet. worden de middelbare waarden dezer componenten resp. 0,21; 0,21 en 0,17 sek. Ware het mogelijk geweest de stationsrichtingen absoluut nauwkeurig, dus met middelbare fout van nul, te verkrijgen, dan zou toch uit de netsvereffening een middelbare fout van 0,27 sek. in zulk een richting te voorschijn zijn gekomen. Onwillekeurig rijst de vraag, of er in de metingen fouten schuilen, welke vermeden hadden kunnen worden. Met vrij groote zekerheid kan deze vraag ontkennend beantwoord worden. Alle denkbare voorzorgen zijn genomen. De vorm van het driehoeks net is na zorgvuldige voorbereiding vastgesteld. Overal zijn zeer solide opstellingsplaatsen voor de meetinstrumenten geconstrueerd; de theodolieten, waarmede gemeten is, behooren tot de meest nauwkeurige, zelfs nu nog, 40 jaar 11a hun aanschaffing; er werd steeds gericht op een door een heliotroop uit een scherp gedefi nieerd punt teruggekaatsten bundel zonnestralenaan de cen- treeringsmetingen welke noodig waren op plaatsen, waar de standplaats van het meetinstrument niet samenviel met die voor de heliotroop, werd ten koste van veel werk de noodige zorg besteed. De waarnemingen geschiedden volgens een vooraf vast gesteld programma en waren in één hoekpunt meestal over ette lijke dagen verdeeld, zoodat constante fouten wegens zijdelingsche straalbuiging zeer weinig aannemelijk zijn. In de berekeningen zijn wel groote cirkels van een bol voor de driehoekszijden gesteld in plaats van normale doorsneden eener ellipsoïde, maar de daarbij begane verwaarloozingen blijven in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 97