het ongunstigste geval kleiner dan 0,01 sek. In de resultaten der berekening komen geen wijzigingen, wanneer de afmetingen der aarde genomen worden volgens de in 1924 ingevoerde interna tionale ellipsoïde in plaats van de Bessel'sche, welke toepassing vond. De voornoemde verschillen ontstaan uit andere oorzaken en zij mochten zelfs verwacht worden. Licht te dezer zake wordt verschaft door de metingen van geografische breedte en astronomisch azimut, welke verricht werden ter vastlegging en oriënteering van het Nederlandsche driehoeks- net op de aard-ellipsoïde. Die metingen werden niet uitgevoerd in één plaats, maar op 14 over het land verspreide driehoeks- punten; door berekening werden de metingsresultaten alle over gebracht op Amersfoort. De daaruit verkregen gemiddelde waarden van breedte en azimut zijn aangenomen als fundamenteele waarden voor het driehoeksnet, en hebben weder gediend voor berekening langs den weg van dat net van nieuwe waarden voor de breedten en azimuts in de astronomische stations. Er zijn zeer belangrijke verschillen tusschen de waargenomen en de gemeten grootheden aan het licht gekomen. Volgens die verschillen zou, indien zij toevallig waren, voor de middelbare fout in een breedte-bepaling volgen 1,425 sek. en in een azimut- bepaling 2,430 sek. Uit de plaatselijke metingen volgen voor deze grootheden waarden van slechts 0,069 se^- en °>346 sek. Het is duidelijk, dat de verschillen tusschen de op twee wijzen verkregen middelbare fouten niet aan toevallige waarnemings fouten toegeschreven kunnen worden. Dit is ook het geval met het verschil van 5,145 sek. tusschen het rechtstreeks gemeten en het uit het driehoeksnet berekende astronomische lengte-verschil tusschen de Leidsche sterrewacht en het driehoekspunt Ubagsberg. De verschillen tusschen waarneming en berekening komen zonder twijfel voort uit schietlood-afwijkingen, welke dan ook berekend zijn geworden. Onder schietlood-afwijking wordt verstaan de hoek, waaronder de schietlood-richting (die der zwaartekracht) afwijkt van de normaal van het als ellipsoïdisch aangenomen aardoppervlak. Zij ontstaat door ongelijkmatige verdeeling der massa's in het lichaam der aarde. Uit een overzichtskaart blijkt, dat de schietlood-afwijkingen in gÖ

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 98