gebruiken. De nauwkeurigheid zou moeten blijken, door verge lijking van de coördinaten van de op het terrein aanwezige vaste punten, langs trigonometrischen en polygonometrischen weg be paald, met de plaats, die na de herleiding uit de foto's zou worden uitgemeten. Om voldoende vergelijkingspunten te hebben, werd in het proef- terrein, dat een oppervlak beslaat van ongeveer één km2, het reeds vroeger aanwezige vaste puntennet verdicht, zoodanig, dat er een 25-tal punten ter beschikking waren. Voor de verdichting is gebruik gemaakt van de methode der tachymetrische veel hoeksmeting, uitgewerkt door Prof. Dieperink. De resultaten dezer metingen voldeden volkomen aan de verwachtingen. Men mag in verband met de berekende middelbare fouten aannemen, dat de punten zijn vastgelegd met een onzekerheid van 5 cm in ieder der coördinaten. Verder heeft een waterpassing plaats gehad, waardoor de hoogten van de punten ten opzichte van een aangenomen vergelijkings- vlak tot op eenige centimeters bekend zijn geworden. In het terrein kwamen hoogteverschillen tot ongeveer 25 meter voor. De aldus bepaalde punten, op het terrein door steenen of door piketten aangegeven, zouden voor waarneming uit de lucht zicht baar gemaakt moeten worden op daarvoor afgesproken tijden. Er zouden dan foto's van het terrein worden genomen onder verschillende omstandigheden, t.w. op verschillende vlieghoogten en onder verschillende hellingen. Om voldoende verstandhouding te krijgen tusschen de vliegers en ons is tevoren, in Juli, een verkenningsvlucht gedaan, waarbij het terrein om Wageningen met een «seriebeeldcamera» op films is opgenomen. c. De uitvoering. Op 25 en 26 Augustus zijn de opnamen overeenkomstig het plan uitgevoerd. De punten zijn die dagen zichtbaar gemaakt door strooken wasdoeklinnen breed 0.27 m, lang 2.50 m. Aan de beide uiteinden daarvan zijn beugels bevestigd, van ijzerdraad, die in de grond gestoken kunnen worden, waardoor de strook linnen kan worden gespannen. Te voren was op het linnen het midden van de strook door een zwarte lijn aangegeven, waar door het plaatsen zeer gemakkelijk werd. Bij ieder vast punt werden twee strooken aangebracht ongeveer loodrecht op elkander, IOO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 100