zoodanig, dat de lijn over het midden van elke strook juist door het vaste punt gaat. Het is gebleken, dat één man in staat is de strooken uit te leggen- Hij legt eerst de strook op het terrein, zet dan het buiteneinde vast in den grond, en trekt vervolgens het einde nabij het vaste punt naar zich toe, waarbij hij tegelijkertijd de richting in orde brengt. Bij het uitleggen der strooken moet er op worden gelet, dat zij voldoende tegen den ondergrond afsteken. Een witte strook op een grindweg gelegd, levert niet voldoende contrast in de foto, daarentegen is zulk een strook op grasland zeer duidelijk zichtbaar. Wanneer een strook op de berm van een weg wordt aangebracht, moet er een voldoende strook grond tusschen weg en het linnen aanwezig zijn. Het is n.l. gebleken, dat op vele foto's de strooken breeder worden afgebeeld, dan zou mogen worden verwacht. Misschien is ondulatie daarvan de oorzaak, misschien de beweging van het vliegtuig, misschien werkt ook een kleine fout in de scherpstelling daartoe mee. Het gevolg is dan, dat de donkere streep tusschen strook en weg te smal kan worden. Gunstig is het, wanneer de beide strooken een hoek van 450 met den weg maken. De uitgelegde strooken bleken op de foto's zeer goed zichtbaar te zijn. Uit technisch oogpunt beschouwd, is de beschreven wijze van zichtbaar maken ontleend aan Roussilhe niet gemakkelijk te verbeteren. Er bleken evenwel bezwaren te bestaan van anderen aard. De uitgelegde strooken moesten worden bewaakt. Ondanks het nauwlettend toezicht van onze zijde, en de daarbij verleende politiehulp, is het in de twee dagen, waarop de proeven werden genomen, zesmaal voorgekomen, dat de strooken werden weggenomen, door kinderen en door anderen. Met den aard van onze bevolking te dezen opzichte dient wel rekening te worden gehouden, als men eraan zou denken in het groot punten vanuit-de-lucht zichtbaar te maken voor vliegtuigen. De foto's zijn genomen in den namiddag, 's Morgens was de lucht dicht bewolkt, in den namiddag klaarde het weer op, echter niet zoo, dat alle wolken verdwenen. Verschillende foto's ver- toonen dan ook wolkschaduwen en hier en daar wolkpartijen. De opnamen geschiedden met een «Messkammer» van Zeiss, IOI

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 101