i°3 pondeerende herleidingen overgebracht. Daartoe zijn de snij punten van deze x-as met de zijden van den vierhoek der ge geven punten zoo goed mogelijk door afpassen op de herleiding overgebracht. Toegegeven moet worden, dat in dit overbrengen een bron van belangrijke fouten kan schuilen, zoodat het resultaat slechter kan schijnen, dan het werkelijk is. Het resultaat is evenwel zeer bevredigend. Na de constructie van de richting van de x-as zijn de her leidingen vervolgens onder den coördinatograaf gelegd, zoodanig dat de geteekende x-as zoo nauwkeurig mogelijk samenviel met die van den coördinatograaf. Daarop zijn alle punten, die op de herleiding voorkwamen met den coördinatograaf uitgemeten. Voor dit doel is aan den coördinatograaf een zwak vergrootend microscoopje aangebracht. De oorsprong van het coördinaten stelsel werd willekeurig gekozen. Na de uitmeting zijn alle ge vonden waarden herleid tot het zwaartepunt van alle op de plaat voorkomende vaste punten als oorsprong. Eveneens zijn de coördinaten, langs trigonometrischen en polygonometrischen weg vastgesteld van alle punten die op een foto voorkomen, herleid tot hun zwaartepunt. Daardoor is het mogelijk geworden direct vergelijkbare waarden samen te stellen. Het zwaartepunt is n.l. als gemiddelde van talrijke waarden zoo goed als foutloos. De afwijkingen tusschen de waarden, die langs trigonometrischen weg zijn gevonden en die, welke met den coördinatograaf zijn uitgemeten, moeten dan ook worden toegeschreven aan de on juiste ligging van de laatste. De uitmeting der punten heeft plaats gehad door twee waar nemers (prof. Dieperink en ondergeteekende); ieder stelde tweemaal in: degeen, die instelde las de x-richting af, de andere de y-richting. Uit de gemiddelden van de twee aflezingen van iederen waarnemer werd gevonden, dat het instellen en aflezen mogelijk was met een middelbare onzekerheid, die schommelde tusschen i6 ft en 26 per enkele waarneming (1 0.001 mm), zoodat de middelbare onzekerheid in het resultaat, voor zoover afhankelijk van instellen en aflezen bedroeg van 8 p tot 13 Een afzonderlijk onderzoek heeft nog plaats gehad aangaande de nauwkeurigheid van de verdeeling van den coördinatograaf. Daartoe is eenzelfde afstand herhaalde malen op verschillende

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 103