io7 verkregen met den grootsten aansluitingsvierhoek. Het bleek geen bezwaar te zijn, als de vaste punten dicht op den rand der foto kwamen te liggen. g. Beschouwingen omtrent de bruikbaarheid van het procédé in de toekomst. Nu de technische mogelijkheid is vastgesteld, met behulp van het toestel van Roussilhe, en dergelijke toestellen, goede her leidingen te vervaardigen, komt de vraag aan de orde: Wat zal men er aan hebben? Voor kadasterkaarten is de methode m.i. in het algemeen on geschikt. Immers, deze kaarten stellen veelal geen zichtbare grenzen voor. De eigendomsgrenzen zullen, op een dergelijke manier als voor de vaste punten bij onze proef geschiedde, zicht baar gemaakt moeten worden. In een sterk geparcelleerd terrein, als het onze, zou het aanbrengen van de merken door perso neel dat volkomen op de hoogte is van alle grenspunten, die zullen moeten worden opgenomen en het bewaken daarvan gedurende den tijd dat er gevlogen wordt, zeer kostbaar worden. Men vergete niet, dat, om economisch te werken, een vlucht over verscheidene km2 tegelijk noodig zal zijn, welk terrein dan in zijn geheel met pnnten moet overdekt worden. Voor de groote schaal, i a iooo, moet worden gevlogen op 400 a 500 meter hoogte, het is dan noodig de beelden in te stellen, terwijl de tijd voor het plaatwisselen zeer beperkt is. Bovendien moet een zeer groot aantal punten in het terrein worden vastgelegd, op onder linge afstanden van 200 m. Ik zie voor ons land alleen nut van deze methode bij de ver nieuwing van het Kadaster in zeer waterrijke streken, als in Noord-Holland, waar de eigendomsgrenzen in hoofdzaak gevormd worden door de kanten van eilandjes. Daar is nauwkeurige op meting volgens de gewone methode zoo bezwaarlijk en zoo tijd- roovend, dat de fotogrammetrische methode wel zal kunnen con- curreeren. Gaan wij tot kaarten op kleiner schaal over, dan komen de overzichtskaarten aan de beurt voor het ontwerpen van technische werken, uitbreidingsplannen van gemeenten, e. d. De toepassing van de fotogrammetrie is hier zeer goed mogelijk. Bij de ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 107