gelijking met de gebruikelijke methoden van opname zullen economische factoren kosten en tijdsduur van de bewerking, in verband met de vereischte nauwkeurigheid den doorslag moeten geven. Wel dient te worden bedacht, dat ook voor de fotogrammetrische methode een groot aantal vaste punten langs trigonometrischen en polygonometrischen weg moet worden bepaald. In verreweg het grootste deel van ons land zal de herleiding van foto's tot «Luftbildplane» met behulp van een toestel van Roussilhe zeer voldoende uitkomsten leveren om den grondslag te vormen voor de topografische kaart. Het «Luftbildplan» moet dan in handen worden gegeven van den kartograaf, die het beeld herschept in een kaart, met namen, signaturen, hoogtelijnen, kortom alles, wat de topografische kaart bruikbaar en leesbaar maakt. Het zou m.i. aanbeveling verdienen, wanneer de herleidingen, die voor dit doel zouden worden bestemd, niet op glas werden geplakt, maar op met papier beplakte aluminiumplaten werden vervaardigd, zooals die tegenwoordig in Zwitserland in den handel zijn. De metalen ondergrond belet evenzeer als het glas het trekken van het papier, terwijl natuurlijk de metalen platen beter transportabel en minder breekbaar zijn. Men zou goed doen twee herleidingen te vervaardigen, waarvan er een intact blijft, terwijl de andere door overteekenen, uitbleeken en aanvullen tot een kaart kan worden verwerkt. Fotografisch kan zulk een kaart dan op koper, steen, alumi nium of zink worden overgebracht, en gereed gemaakt worden voor den druk. De schaal, waarop bij onze proeven de opnamen zijn gedaan, en de schaal der herleidingen, is te groot voor den hierboven- bedoelden grondslag voor een topografische kaart. In ons land heeft men op het oogenblik als grootste schaal voor de topografische kaart die van i a 25000. Zien wij om ons heen, dan blijkt dat die schaal in de verschillende landen van Europa, thans, vooral na de ervaringen van den laatsten oorlog, als niet meer voldoende wordt beschouwd. Duitschland begint met een Grundkarte 1 a 5000. In Frankrijk denkt men aan een kaart 1 a 10000. In Denemarken werkt men op een schaal 1 a 15000, terwijl Engeland reeds lang een alge- meene kaart 1 a 10560 bezit. Het komt mij voor, dat, bij io8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 108