Men zal een ontbrekend stuk liever langs tachymetrischen weg opmeten en in kaart brengen. Speciale oefeningen, zelfs speciale opleiding is er voor noodig, om van goede resultaten zeker te zijn. Nauwe samenwerking van vlieger en waarnemer, zorgvuldig ontworpen vliegplannen, die echter op het laatste oogenblik nog gewijzigd moeten kunnen worden, dat alles is voor het welslagen van deze soort opnamen onontbeerlijk. Dat alles zal in ons land evengoed bereikbaar zijn als in de naburige landen. Men onder schatte echter de moeielijkheden niet en geve ruim gelegenheid, door oefeningen op ruime schaal personeel te vormen, dat voor deze speciale taak berekend zal zijn. Over ervaringen op dit gebied in het buitenland opgedaan leze men: I. Die geodatische Woche Köln 1925, Uitgever K. Wittwer Stuttgart, Meaedeelingen van H. Meltzer: Einige praktische Erfahrungen auf dem Gebiete der Luftbildmessung. II. Die Photogrammetrie. Sammlung Referate Vortragskurs 1926 Zurich. Uitgever Buchdruckerei Effingerhof A-G Brugg. H. F. VAN Riel. Wageningen, Januari 1927. SCHATTING VAN DEN GROND BIJ RUILVERKAVELING. «Ieder, wiens onroerend goed in een ruilverkaveling is opge nomen en die als rechthebbende is erkend, heeft recht op het verkrijgen van eene waarde in kavels, welke tot het totaal der waarde van alle kavels staat als de waarde van zijne- tot het totaal der waarde van alle opgenomen onroerende goederen.» Aldus het ie lid van art. 5 der R.v.k. Wet, terwijl we in art. 6 lezen: «Voor zoover zulks met een behoorlijke ruilverkaveling vereenigbaar is, wordt aan ieder eigenaar onroerend goed toe bedeeld van gelijke hoedanigheid en gebTuiksbestemmmg als, en bij voorkeur bestaande uit, het onroerend goed, dat van hem in de ruilverkaveling is opgenomen. Tegen den wil van den eigenaar mag van dezen regel niet dermate worden afgeweken, dat dientengevolge ingrijpende ver andering in den aard van zijn bedrijf noodzakelijk wordt.» I 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 110