De schatting is het fundament voor de toedeeling en zal daar om aan hooge eischen moeten voldoen, temeer daar we het nieuwe gebouw, waarvan in het voorloopig wegen- en water- loopennet nog maar een ruwe schets bestaat, op alle mogelijke manieren moeten kunnen optrekken. Het komt er vooral op aan, dat het bestek, waarnaar gewerkt moet worden, vooraf zorgvuldig overwogen is. M. a. w.: Doorslag gevend voor een goede schatting is het voorafgaand terreinonder- zoek, waarnaar een omschrijving der bodemklassen wordt opgemaakt en waarbij tevens voor elke klasse de waarde wordt vastgesteld. De schatting zelf is slechts een rangschikking van den grond in die klassen. Door een goede omschrijving worden hoedanigheid en ge- bruiksbestemming door het klassencijfer op de kaart aangegeven en valt het gemakkelijk bij het nieuwe plan steeds het gestelde in art. 6 voor oogen te houden. De waarden aan de klassen toegekend zijn middel om uit de oude oppervlakte de hoegrootheid van het vervangende nieuwe bezit te kunnen berekenen. In de art. 5 en 6 en mede in 4 zijn de voornaamste begin selen der wettelijk ruilverkaveling neergelegd. Blijkens art. 1 geschiedt ruilverkaveling ter bevordering van den landbouw. Bij de uitvoering zal dus in de eerste plaats op landbouw-belangen gelet moeten worden. Als enkele belangrijke gezichtspunten worden in dit verband genoemd een doelmatig wegen- en waterloopennet, een zoo sterk mogelijke samenvoeging van versnipperd bezit tot economische perceelen, scheiding van groot- en klein bezit, een zooveel moge lijk verleggen van iemands bezit in de richting van zijn bedrijf of nog liever aansluiting daaraan, de mogelijkheid om nieuwe bedrijven te kunnen stichten. Deze algemeene voorwaarden worden aangevuld door de wenschen van belanghebbenden, tot het uitbrengen waarvan de gelegenheid wordt gegeven. Wanneer we niet klakkeloos die verlangens neerschrijven, maar er eenigszins richting aan geven, blijkt, dat bijzondere en algemeene belangen over het algemeen zeer wel met elkaar strooken. Het is intusschen wel duidelijk, dat een nieuwe indeeling niet wordt verkregen door een eenvoudig rekensommetje, maar dat 111

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 111