"3 Als regel zal bij de vaststelling van de waarde de cultuur waarde der gronden als basis worden aangenomen. Verschillende factoren kunnen echter hun invloed doen gelden, zoodat niet steeds de cultuurwaarde als bindend mag worden voorgeschreven. Het werd daarom wenschelijk geacht niet in de wet vast te leggen naar welken maatstaf moet worden ge schat. Door de Centrale Commissie dienen op dit punt nadere bepalingen, zoo noodig voor elk geval, te worden vastgestelde Het is logisch, dat het perceel niet als eenheid voor de schat ting kan dienen; er blijft in het nieuwe plan in den regel van de oude indeeling zoo weinig bestaan, dat men met de omreke ning der vorderingen in nieuwe kavels tot eigenaardige conse quenties zou komen. Met dit inzicht is niet in overeenstemming, dat de Centrale Commissie in hare algemeene regelen die oude indeeling, zij het in den verzachten vorm van ligging, in de schatting weder invoert. Zeer zeker zal bij de uitvoering eener ruilverkaveling ook met andere dan landbouw-belangen rekening moeten worden ge houden om de eenvoudige reden, dat ze bestaan, en niet uitge schakeld kunnen worden. Ze mogen echter nimmer het bedrag der vordering bepalen maar binden den ontwerper van de nieuwe indeeling wel aan bepaalde plaatsen voor de toe te wijzen kavels. Zouden we dit uit het oog verliezen, dan kwamen we practisch terecht bij een schatting in overeenstemming met koopprijzen, voorzoover tenminste van overeenstemming sprake kan zijn. Hoe kunnen immers deze prijzen in korten tijd door een gewijzigde verhouding tusschen vraag en aanbod of door geschiktheid voor andere dan landbouw-doeleinden aan groote schommelingen onderhevig zijn. We hebben bovendien bij ruilverkaveling niet met vraag en aanbod te doen. Ruilverkaveling is slechts een omvorming en hergroepeering van bezit ter verhooging van de opbrengst van den bodem. Het verband tusschen oud en nieuw moet helder zijn en den belanghebbenden gemakkelijk duidelijk gemaakt kunnen worden, het moet logisch zijn. Een bepaalde factor moet niet voor den één dubbel en voor den ander enkel gelden en daartoe komen we, wanneer bij de schatting niet vastgehouden wordt aan het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 113