"5 Het uitzetten van waardegrenzen op het terrein blijft vooral bij geleidelijken overgang van bodemgesteldheid een vrij ruwe in terpolatie. In dat geval zullen dergelijke overwegingen en ook meer of minder gunstige ligging t.o.v. het dorp of van hoofd wegen steeds eenigen invloed doen gelden. Men blijve daarbij echter binnen het kader der op de cultuurwaarde gebaseerde klassenbeschrijving. Een toevoeging b.v. aan de klassenbeschrijving in het proces verbaal: «de schatters zijn gerechtigd gronden in een andere klasse in te deelen, wanneer hun dit in verband met de ligging ten opzichte der verkeerswegen wenschelijk voorkomt», verzwakt de waarde dezer omschrijving zeer en kan haar vrijwel waarde loos maken. Maar, zal men vragen, indien de schatting uitsluitend naar cultuurwaarde, zij het dan in ruimen zin, geschiedt, zullen dan niet vele reclames het gevolg zijn? Het antwoord kan gerust ontkennend luiden. Wanneer den belanghebbende duidelijk wordt gemaakt naar welken maatstaf is geschat en welke gezichtspunten later voor de toewijzing daar naast zullen gelden is zulks niet te duchten. Mochten er recla manten komen, dan hebben ze toch geen kans van slagen, aan gezien de rechter niet de waarde van de schatting beoordeelt, maar deze toetst aan de gegeven voorschriften, in de eerste plaats aan het proces-verbaal van het aan de schatting voorafgaande terreinonderzoek met de daarbij vastgestelde klassenbeschrijving. Bovendien leert de praktijk, dat de belangstelling voor de schattingsuitkomsten matig is, doch dat deze zich bijna geheel op de toewijzing concentreert. Wanneer ik in het volgende enkele gedeeltelijk aan de praktijk ontleende voorbeelden geef van moeilijkheden bij de uitvoering der ruilverkaveling tengevolge van de thans gevolgde wijze van schatting, moet ik er eerst op wijzen, dat de schatters door de pl.c. worden benoemd. In den regel zijn het menschen uit de naaste omgeving. Schatten voor ruilverkaveling is hun vreemd en het zal hun moeilijk vallen zich los te maken van de totnog toe door hen gevolgde werkwijze bij taxatiën voor successie of anderszins.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 115