Door hun de vrijheid te geven ingevolge meer of minder gunstige ligging af te wijken van de bodembeschrijving, worden ze als 't ware in de richting van de koopprijzen gedreven. Daar zijn ze immers het best mee vertrouwd. Het zal dan uiterst moeilijk zijn reclames te weerleggen, waarbij de kwestie zal neerkomen op een verschillende waardeering maar niet op de al of niet naleving der schattingsregelen. Het zwaartepunt van de waardebepaling der gronden wordt geheel verlegd naar de schatting, die haar karakter van rang schikking verliest. Wel kan vanwege de centrale commissie een deskundige den schatters van voorlichting dienen, maar het moet aan de hand van de klassenbeschrijving toch vooraf reeds uit gesloten zijn, dat diepgaande meeningsverschillen zich kunnen voordoen. Wat is voor den ontwerper van het nieuwe plan de waarde van zoo'n schatting Hoe zal hij art. 6 der wet kunnen naleven, wanneer een bepaald terreinsgedeelte, dat b.v. in de 4e klasse is ondergebracht en volgens de beschrijving moet bestaan uit hu- meusen zandgrond, terwijl op het terrein van humus weinig is te bespeuren, omdat bij de schatting de ligging den humus heeft vervangen De landmeter zal dit alles in zijn geheugen moeten prenten en voorzoover mogelijk in aanteekeningen vastleggen. De toedeeling kan echter nimmer aan de hoogste eischen voldoen; de invloed der de cultuurwaarde verdoezelende factoren is vaak niet meer na te gaan. De schatting loopt gevaar zeer oppervlakkig te worden. Bij zeer gunstige ligging zal de bodem misschien minder serieus onderzocht worden, zoodat de kans bestaat dat betrekkelijk groote gebieden in een hoogere omringende klasse mede opgenomen worden. In elk geval is een te sterke nivelleering met hare be denkelijke gevolgen voor het nieuwe plan te vreezen, terwijl anderzijds de overgang tusschen gunstige en iets minder gunstige ligging met een te grooten sprong geschiedt. In fig. i stelt de stippellijn de klassegrens volgens cultuur waarde voor. De arabische cijfers geven de klasse aan. De streeplijn met bijbehoorende romeinsche cijfers geven weer, wat door de ligging er van gemaakt is. Deze voorstelling is niet 116

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 116