voor de hand, dat de kleine eigenaren hun nieuwen kavel in de nabijheid van hunne woonplaats moeten terugkrijgen. Voor hen is «Umlegung» het grootste voordeel in tegenstelling met het voor grootbezit noodzakelijke samenvoegen van een ver snipperd bezit tot enkele economische kavels. Men kan met den eersten blik op de kaart van den nieuwen toestand in den regel reeds eenigermate een oordeel vellen over de meer of minder goede uitvoering. Een bevrediging van het oog door een harmonische indeeling garandeert doorgaans een goed plan. De ruilverkaveling diende om de slechte indeeling op te heffen, het nieuwe plan moet het beste zijn, wat te be reiken is en mag niet in zich reeds de kiemen dragen van een spoedig intredende verslechtering. Wanneer het kleinbezit hier en daar verspreid op grooten afstand van het dorp geprojecteerd wordt, bestaat groote kans, dat de cultuur dier perceelen niet noemenswaard verbeterd wordt. Ook is het mogelijk, dat groote eigenaren later aangrenzend klein bezit koopen. Er komt dan een verschuiving van klein naar groot-bezit, wat niet uit een oogpunt van algemeen belang verdedigd kan worden. Het is bovendien onbillijk om een ruil verkaveling zoodanig uit te voeren dat de reeds economisch sterkeren het grootste voordeel erlangen ten koste van de zwakkeren. In Duitschland konden we vaak van de kleinbezitters de klacht vernemen, dat ze tengevolge van de ruilverkaveling gedupeerd werden door het verlies van huurland. Vele perceeltjes, die vroeger verhuurd werden, zullen immers na de ruilverkaveling, nu ze tot groote kavels samengevoegd zijn, door den eigenaar zelf bewerkt worden. Moet de kleine man nu ook nog in zijn bezit tengevolge van een bepaalden opzet der schatting benadeeld worden? Neen, voor hem moet juist het grootst mogelijke voordeel gezocht worden en dat kan zonder de grooteren, die toch niet al hun bezit aan het dorp aan sluitend gelegd kunnen krijgen, ook maar in de geringste mate te benadeelen. Het perceel van den kleinen eigenaar zal als regel dienen voor den verbouw van wintervoorraad of hij zal er zijn klein vee den kost moeten geven. Zijn werkkring zal hem meesten tijds slechts veroorloven de bearbeiding in zijn vrijen tijd te doen. I 20

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 120