van Ameland.1) De Cammingha's bleven echter in het bezit der Heerlijkheid tot aan het kinderloos overlijden van Frans Doeke van Cammingha in 1680, waarna de Heerlijkheid verviel aan zijne moeder Vrouwe Rixt van Donia, wier erfgenamen in 1704 de Heerlijkheid verkochten aan Prins Johan Willem Friso, voor de som van f 180.000.2) Dientengevolge is ook thans nog H. M. Koningin Wilhelmina Erf-Vrij-Vrouwe van Ameland. De zetel der Heeren van Ameland was gevestigd te Ballum, waar Ritske Jelmera in 1427 «Jelmera-state» stichtte, welk huis in 1604 door Sicko van Cammingha werd omgebouwd tot het sterke kasteel «Cammingha». In 1829 viel dit kasteel onder sloopers handen en daarmede verdween toen ook het primaire punt Chateau de Ballumvan Krayenhoff's voor zijn tijd zoo mooie triangulatie; de pijler van het punt «Ameland» onzer nieuwe Rijks-driehoeksmeting staat op het duin ten Noorden van Nes, ietwat ten oosten van den weg naar het badstrand. Boven den ingang van de poort van het kasteel te Ballum stond gebeiteld: Nemo sine cruces, wat er op wijst, dat het tusschen heer Sicko en zijne eilanders niet immer was: «roze- geur en maneschijn», zooals ook uit andere bescheiden blijkt. Trouwens deze stoere eilanders, meerendeels van Frieschen bloede, gingen óók (prat op hunne zelfstandigheid en wisten die op handige wijze uit te buiten. Onder den weidschen titel van «Afgezanten van het eiland Ameland» werden twee uit hun midden in 1654, tijdens onzen Engelschen oorlog, door Heer Watso van Cam mingha, naar Cromwell afgevaardigd3), om van dezen eene ver klaring van onzijdigheid te verkrijgen, daar Ameland immers eene vrije en onafhankelijke Heerlijkheid was! Ofschoon deze «afgezanten» door hunne eigenaardigheden in kleeding en taal in den kring der Engelsche Staatsgrooten zeer de aandacht trokken, werden zij toch als de gezanten van elke andere Mogendheid ontvangen en het doel van hunne reis werd inder daad bereikt, zoodat de Amelander «Schalken» ter koopvaart en ter walvischvangst konden blijven varen, zonder overlast te onder vinden van de Engelsche kapers, terwijl hun eiland daarenboven I2Ó Hou wink, Staatk. en Rechtsgesch. v. Ameland, blz. 39. Allan, Ameland, blz. 42. Houwink, Staatk. en Rechtsgesch. v. Ameland, blz. 73.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 126