verschoond bleef van de strooperijen van Engelsche vrijbuiters, waaronder de naburige eilanden zooveel hadden te lijden. Groot waren vaak de oneenigheden tusschen de Amelanders en hunnen heer, vooral onder bovengenoemden heer Sicko; in 1619 bezetten de Amelanders zelfs gewapender hand het kasteel te Ballum en in 1622 verzocht heer Sicko de hulp van soldaten van den vasten wal, om den toestand meester te kunnen blijven. Behalve de vele geschillen van politieken aard was daar bij v. ook de «duinenmeijerij"of de konijnenjacht, welke aan den heer behoorde; in ontelbare menigte doorwoelden deze knagers de duinen en het te velde staande gewas der bevolking had veel van hen te lijden. Tevergeefs volgde protest op protest, schieten mocht men ze niet, alleen het konijn, dat op een afgesloten erf kwam, mocht worden doodgeslagen, doch het velletje moest dan nog worden ingeleverd bij den pachter van de jacht. Art. 4 van het Wetboek van Ameland, door heer Sicko in 1622 «verzameld, herzien en verbeterd» uitgegeven onder den titel «Statuten, Ordonnantiën en Costuijmen van Ameland» schreef voor: «Item, zal een yeghelyck zyn kat ofte katten d'ooren aen 't hooft gehouden wesen af te snyden, by poene van een gulden te verbeuren, 't welk naghe- komen sal worden binnen thien daghen, nae de publicatie dezes» een kat zonder ooren toch dringt niet in konijnenholen. Dat heer Sicko met dergelijke draconische voorschriften zijne populariteit bij de Amelanders niet verhoogde en in het bizonder het lieftallige vrouwelijke gedeelte der bevolking tegen zich in het harnas zal hebben gejaagd, valt niet te betwijfelen. Ook de honden moesten «gheblockt» gaan en later werden groote honden zelfs in het geheel niet geduld; elke hond, die niet kon worden «getrokken» door een bij het kasteel te Ballum aanwezigen ring. verviel aan den heer. De bevolking van Ameland is verdeeld over een viertal dorpen en enkele buurtschappen: Hollum heeft een 1000 tal inwoners, Ballum 300, Nes 500 en Buren een 300 tal. Ten noorden van Hollum ligt de buurt Blyke of de Blieke en oostwaarts van Buren de Kooiplaats. Op den noordwesthoek van het eiland is in 1723 het dorp Sier door de golven verzwolgen en aan het omstreeks dienzelfden tijd op het oosteinde van het eiland ver dwenen dorp Oerd herinneren nog de hooge Oerder duinen. Hier is ook verdwenen de buurt Swartwoude, 127

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 127