werk voor een belangrijk deel op Ameland ligt en waar ook zijn laatste rustplaats is op het vredige aan den zoom der binnen- duinen gelegen kerkhof te Nes over de geheele lengte van het eiland de grens der domeingronden uitgezet; ten behoeve van deze werkzaamheden had eene driehoeksmeting plaats, die ook tot grondslag heeft gediend zoowel van zijne verdeeling der Mark van Hollum en Ballum, als bij de ruilverkaveling der Ballumer miede en die thans ook de aansluitingspunten levert voor de ruilverkaveling der Hollumer miede. Deze miede ver keert vrijwel in denzelfden toestand, als die van Ballum eertijds; ook te Hollum omvat de miede 576 «achtendeelen»doch hier heeft men 6 «hoofdeggen», n.l. Foppema-, Hillema-, Harmana-, Donega-, Weerts- en Sents Eg, terwijl de periodieke ver deeling er plaats had om de 12 jaar. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, hoe het oude verdeelings- stelsel tot groote versnippering van den grond moest leiden, wel werd dit langzamerhand nog verergerd door splitsing bij vererving, doch het groote euvel schuilt reeds bij de oorspronkelijke ver deeling. Zoo ergens dan kan hier ruilverkaveling uitkomst brengen en het is een verblijdend verschijnsel, dat de Amelanders dit hebben begrepen en de rest van ons land ten voorbeeld, de hand aan den ploeg hebben geslagen. Het doel der excursie van de hoofdafdeeling «Ruilverkaveling* der Nederlandsche Heidemaatschappij op 8 en 9 Juni j.l. naar Ameland was, om den deelnemers op het terrein een indruk te geven van de perceelsindeeling vóór en na eene ruilverkaveling; daar de Ballumer miede in 1915/6 «vrijwillig» werd verkaveld en de «gerechtelijke» ruilverkaveling van de Hollumer miede waar de oorspronkelijke perceelsindeeling vrijwel is, zooals die in Ballum was hare voltooiing nadert, is thans ook nog eene goede vergelijking mogelijk tusschen de wijzen van exploitatie in beide verkavelingsblokken. Aan de excursie namen een 14 tal leden deel, n.l. de heeren: A. W. J. J. baron van Nagell (Barneveld), Mr. J. F. baron van Haersolte (Zwolle), Mr. F. W. R. Wttewaal (Lochem), A. Staring (Lochem), A. Draisma de Vries (Oosterbeek), J. P. van Lonkhuyzen (Arnhem), J. F. A. van Riessen (Utrecht,) i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 131