«Daar het algemeen bekend is, dat de voorbereiding der ruil verkaveling te Ballum zoowel als te Hollum is geschied door de Nederlandsche Heidemaatschappij, waarbij ik een werkzaam aan deel mocht hebben in de uitvoering, zal het geen verwondering baren, dat het voor mij een groot genoegen is, vandaag het een en ander over deze ruilverkavelingen te kunnen mededeelen.» «Het stemt ons prettig te mogen constateeren, dat wij ons hier op eene plaats bevinden, waar de eerste daadwerkelijke propa ganda vóór de invoering der ruilverkavelingswet plaats vond en het verheugt ons nog meer, dat de eerste wettelijke ruilverkave ling weer op dezelfde plaats wordt tot stand gebracht. Het eiland Ameland heeft hiermede eene historische beteekenis ge kregen op het gebied der ruilverkaveling.» 1910 het ontwerp van Wet op de ruilverkaveling aan de Regee ring aanbood, was de aandacht der Ned. Heidemaatschappij ge vestigd op dit eiland, waar de versnippering en de verspreide ligging der perceelen haar als het ware uitnoodigde om hier haar propoganda aan te vangen en ik breng van deze plaats een eeresaluut aan den heer Bessem, onder wiens leiding de eerste propaganda plaats vond.» «Het spreekt van zelf, dat het begin moeielijk was; ik behoef hier niet dieper op in te gaan; de teleurstellingen, die er werden ondervonden, gaan we stilzwijgend voorbij, maar we erkennen dankbaar, dat, toen in 1913 opnieuw, met behulp van den toen- maligen dijkgraaf, de heer van Weideren baron Rengers, de zaak werd ter hand genomen, reeds in 1914 het besluit tot ruilverkaveling der Ballumer miede werd genomen. De aanleg van den zeedijk langs het wad, was daarbij ongetwijfeld een krachtige prikkel; immers van nu af aan zouden de gronden tegen hoog water afdoende beveiligd blijven.» «De nieuwe indeeling der Ballumer miede geschiedde door middel van loting en het heeft niet aan critiek ontbroken bij het volgen van deze methode. Maar men ziet dit meer gebeuren, wanneer verbeteringen worden aangebracht, iets verontrustends is hier dus niet in gelegen; eerder mogen we dankbaar zijn voor welwillende critiek. Wanneer we echter nagaan, dat met 119 eigenaren overeenstemming moest worden verkregen, om langs vrij willigen weg tot het doel te geraken, dan komt nog meer- 134 V./-V+- VT anrlhrinnmifp in lUcli nvii. rviij ivo v-cioi lunuovuv, .ammk/ww -

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 134