malen de gedachte bij mij op: Wat hebben we toch een reuzen- geluk gehad!» «Straks zullen we de gelegenheid hebben om nadere monde linge inlichtingen op het terrein der Ballumer miede te verkrijgen van het vroegere Commissie-lid, tevens Wethouder der gemeente Ameland, den heer D. Klip. Beter, dan ik vermag, zal hij kunnen vertellen van de groote voordeelen, die Ballum ondervindt van deze vrijwillige ruilverkaveling. Een enkel voorbeeld ter illustratie: Iemand had vóór de verkaveling no perceelen, te zamen onge veer 5 ha. Daarvan kreeg hij 20 a 25 voer hooi; thans heeft hij 6 perceelen en krijgt 40 a 50 voer hooi. Vóór de verkaveling bezat Ballum 150 stuks melkbeesten, thans 250.» «Mogen deZe resultaten reeds zeer verheugend zijn, de invloed, die van deze onderneming uitging, heeft in de eerste plaats op het eiland zelve zegen verspreid, en verder, zooals bekend is, in wijden kring op het vaste land de aandacht getrokken.» «Wanneer we nu zien, dat te Hollum een stoomzuivelfabriek is gebouwd voor den veestapel van Ballum en Hollum te zamen en dat verder door de Hollumers, onmiddellijk na de inwerking treding der Wet, tot ruilverkaveling werd besloten, dan moge hieruit blijken de overtuiging der bevolking, dat zij inderdaad in de ruilverkaveling zien een sterke bevordering hunner landbouw belangen.» «Thans zal ik nog enkele mededeeüngen doen aangaande de schatting van het blok «de Hollumer miede.» «Reeds bij het opmaken van het advies aan Ged. Staten werd een voorloopig grondonderzoek verricht, zoodat de vertegenwoor digers der «Centrale Commissie» die de algemeene of bizondere regelen voor de schatting moet vaststellen een richtsnoer hadden om spoedig tot overeenstemming te geraken.» «In tegenwoordigheid van de leden en plaatsvervangende leden der «plaatselijke Commissie», van de schatters en van de des kundigen (landmeter en landbouwingenieur) werden het eerst de beste en daarna de slechtste gronden opgespoord en door het maken van proefgaten de samenstelling der grondsoorten nage gaan. Vervolgens werd nagegaan, hoeveel tusschenklassen er gemaakt moesten worden. Eerst daarna werd de waarde van elke klasse, nadat de karakteristieke kenmerken waren genoteerd, vastgesteld. Zoo ontstonden de volgende klassen: 135

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 135