Combinatie komt het ideaal zeer nabij. De fouten zijn zoo ge ring, dat zij van dezelfde orde zijn als die, veroorzaakt door atmosferische storingen e.d. Beelden wij met een goed lenzenstelsel het deel van de ruimte af, dat, laat ons zeggen op iooo maal den brandpuntsafstand ligt en verder, dan leert de berekening, dat de beeldpunten op zeer geringe verschillen na worden samengedrongen in een enkel plat vlak. Het ruimtebeeld schijnt een vlakke perspectief. Geeft men nu dit ruimtebeeld, dan is daaruit de oorspronkelijke ruimte niet weer te construeeren. Wel is er uit af te leiden de richting der stralen getrokken vanuit het punt van opstelling naar de ver schillende punten, die op de foto voorkomen. Men kan er voor zorgen, dat deze richtingen georiënteerd kunnen worden in een gegeven coördinatenstelsel. Is in dit stelsel de standplaats trigo nometrisch bepaald, dan kan men dus op elke willekeurige schaal stralen trekken, waarop de op de foto afgebeelde punten gelegen zijn. Neemt men een tweede foto met dezelfde voorzorgen op een tweede trigonometrisch bepaald punt van hetzelfde terrein, dan vindt men weer een stelsel stralen naar de afgebeelde punten. De snijding van correspondeerende stralen lerert de plaats van de op de foto's voorkomende punten in het coördinatenstelsel, waarin de fotostandplaatsen zijn vastgelegd. De methode is dus een toepassing van het klassieke vraagstuk der voorwaartsche snijding. Meer dan twee foto's geven de mogelijkheid om de resultaten door vereffening te verbeteren. Op de wijze, zooals ik zoo even beschreef is de fotogrammetrie uitgewerkt, toen ze voor het eerst werd toegepast voor de op meting van gebouwen en terreinen door Laussedat in Frankrijk, door Meijdenbauer in Duitschland. Van deze wijze van toe passing is thans weinig meer over. Te Berlijn waren nog eenige voorbeelden daarvan te zien op het historisch deel van de ten toonstelling. Toepassing vindt deze methode thans alleen nog maar bij de Staatliche Bildstelle, een instelling, opgericht om historische gebouwen van beteekenis fotogrammetrisch op te meten, ter verkrijging van betrouwbaar studiemateriaal, en tevens van de gegevens om het gebouw te reconstrueeren, wanneer het door een of ander ongeval verloren zou gaan. Deze Staatliche Bild stelle (vroeger Kgl. Pr. Messbildanstalt, opgericht in 1885) is er t5Ó

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 156