eigenschap daarvan is, dat men automatisch ermede hoogtelijnen kan teekenen. Men zet dan n.l. de hoogteschaal op een zekere maat vast. (jevolg is dan, dat men met de merken niet meer elk willekeurig beeldpunt kan bereiken, maar alleen die, welke op de zoo even vastgestelde hoogte liggen. Men zorgt nu verder de merken zoo te laten loopen, dat hun beeld op het ruimtebeeld van het terrein blijft rusten. Dan heeft men die terreinpunten uitgezocht, welke op de gewenschte hoogte zijn gelegen. De teekenstift teekent van deze punten de horizon tale projectie in het XY vlak, m. a. w. de afbeelding van de hoogtelijn komt automatisch tot stand. De stereomethode kan slechts dan worden toegepast, als er van de standplaatsen uit voldoend inzicht in het terrein mogelijk is. In grillig bergterrein zullen steeds kommen e. d. onbereikbaar zijn, die zich dan op de kaart als witte vlekken zullen voordoen, en dan volgens de gewone tachymetrische methode moeten worden ingemetpn. Voor ons terrein, waar inzicht zoo goed als niet is te verkrij gen is de methode van geen beteekenis. Als concurrent van de terrestrische stereo-fotogrammetrie is in de laatste jaren de fotogrammetrie uit de lucht opgekomen. Zij is in staat behoorlijke resultaten te leveren ook dan wanneer de terrestrische methode faalt, omdat het inzicht in het terrein van de lucht uit zooveel gemakkelijker kan worden verkregen. Er zijn evenwel heel wat moeielijkheden te overwinnen geweest, eer de toepassing is kunnen slagen. Vóór den wereldoorlog werd de fotogrammetrie vanuit de lucht slechts beoefend door fototoestellen omhoog te brengen in ballons of met vliegers. De wereldoorlog bracht de verovering van de lucht. Onmiddellijk werd daarvan gebruik gemaakt. Van uit vliegtuigen werden foto's genomen om de vijandelijke stellingen te verkennen. Toen men zich wat meer thuis begon te voelen in de lucht, ging men met behulp van met verticale as opgeno men foto's de terreinkaarten aanvullen met alles, wat de foto's als nieuw aanwezen. Zoo is geleidelijk de luchtfotogrammetrie ontstaan, eerst voor aanvulling, later voor het vervaardigen van oorlogskaarten, naderhand ook als «regular» methode om kaarten tot stand te brengen. 159

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1927 | | pagina 159